Haber

Orhan Pamuk’un Veba Geceleri Romanı Mart’ta Raflarda

Orhan Pamuk’un merakla beklenmekte olan romanı Veba Geceleri için raflarda yerini alma tarihi belli oldu. Buna göre roman Yapı Kredi Yayınları tarafından Mart 2021 tarihinde yayımlanacak.

Mart 2021 Tarihinde Raflarda

Orhan Pamuk kitapları arasında uzun zamandır beklenmekte olan Veba Geceleri romanı yayınevinden yapılan açıklamaya göre Mart 2021 tarihinde raflardaki yerini alacak. Uzun bir süredir Veba Geceleri ne zaman çıkacak sorularının sorulmasına neden olan roman aynı zamanda koronavirüs salgınının da devam etmesi yüzünden çok daha önemli bir hale geliyor.

Esasında Pamuk, romanını tamamlamış ve 2020 yılı içinde çıkarmayı planlamıştı. Ancak salgın yüzünden gözlem yapmak istemesi üzerine romanının çıkış tarihini ertelemişti. Her romanında olduğu gibi Pamuk bu kitabında da tarihsel bir titizlik ile çalışma yaptı ve Veba Geceleri için salgınlar tarihini detaylı şekilde araştırdı. Aynı zamanda Orhan Pamuk, romanında geçen bazı sahneleri görsel hale getirdi ve bunları da gün yüzüne çıkardı. Yazar, yapmış olduğu söyleşide “bu romanı dört yıl öncesinde yazmaya başlamıştım. Birden okumuş olduğum ve yazdığım tüm veba hikayeleri sokakta çıkmaya başladı. Bu durum beni şaşırttı ve bir süre yazma hızımı etkiledi. Ama şimdi romanımı bitirmek için tekrar motive oldum,” ifadelerini kullandı.

Veba Geceleri Konusu Nedir?

Veba Geceleri konusu itibariyle 1800’lü yılların sonunda hayali bir Osmanlı vilayetinde geçen veba salgınını işliyor. II. Abdülhamid zamanında geçen roman Hindistan’dan gelmiş olan veba salgını etkili oluyor ve bu durum yaşamı baştan sonuna kadar değiştiriyor. Özelikle salgının yarattığı tahribat ve çevre üzerine etkisi de ele alınıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu