Haber

Orhan Veli’nin Yaprak dergisinin tüm sayıları dijital ortamda

Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV), Ankara’da basılan derginin tüm sayılarını çevrimiçi ortama taşıdı.

Orhan Veli Kanık’ın öncülük ettiği ve 2 haftada bir yayımlanan Yaprak Dergisi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 tarihleri arasında yayımlandı. Dergi, dönemin önemli sanatçılarını bir araya getirmesiyle tanınıyor.

Derginin ilk sayısında Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Cahit Külebi gibi önemli isimlerin eserleri yer aldı. Yazarlar, dergi aracılığıyla toplumsal konuları ele alan makaleler de yazdılar.

Dergi, ekonomik zorluklar nedeniyle Orhan Veli Kanık’ın ceketini bile satmak durumunda kaldığı sıkıntılı günler yaşadı. Ancak dergi, Türk edebiyatındaki önemli bir dönemi yansıtarak politik olaylara da müdahil oldu. Nâzım Hikmet Ran’ın hapisten çıkartılması için düzenlenen kampanyalara destek verdi.

Orhan Veli Kanık, Yaprak Dergisi’nin kapanmasının ardından İstanbul’a döndü, ancak aynı yıl yaşamını yitirdi. Şairin ölümü üzerine arkadaşları, 1 Şubat 1951 tarihinde Son Yaprak adlı tek bir sayı çıkarttı. Bu sayıda Kanık’ın daha önce hiç yayımlanmamış Aşk Resmi Geçidi adlı şiiri yer aldı.

TÜSTAV’ın erişime açtığı Yaprak Dergisi arşivine ulaşmak için BURAYA tıklayabilir ve tüm sayıları ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.