Haber

PEN Amerika Edebiyat Ödülleri iptal edildi

2024 PEN Amerika Edebiyat Ödülleri artık resmen iptal edildi

Organizasyonun İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşına verdiği tepki nedeniyle aylardır devam eden protestoların ve bu yılki adayların üçte birinden fazlasının geçtiğimiz günlerde çekilmesinin ardından, 2024 PEN Amerika Edebiyat Ödülleri artık resmen iptal edildi.

PEN America, son bir saat içinde kuruluşun web sitesinde yayınladığı bir basın açıklamasıyla bu iptali doğruladı:

PEN America bugün yıllık Edebiyat Ödülleri töreninin iptal edildiğini duyurdu ve 2024 ödül finalistlerinin ve kazananlarının isimlerini açıkladı.

PEN Amerika’nın Edebiyat Programlama Şefi Clarisse Rosaz Shariyf’e göre, bu yılın ödül sahiplerini ödüllendirmek için halka açık bir kutlama yapmamak çok zor bir karardı.

Rosaz Shariyf, “Yazarların kendi kategorilerinde aday olarak kalmayı tercih etseler de etmeseler de vicdanlarının sesini dinlemelerine büyük saygı duyuyoruz” dedi. “Bu eşi benzeri görülmemiş durumun, tüm kategorilerdeki saygın, anlayışlı ve çalışkan jüri üyeleri tarafından seçilen olağanüstü eserlerden spot ışıklarını uzaklaştırmasından üzüntü duyuyoruz. Kendini ifade özgürlüğüne ve yazarlara adamış bir kuruluş olarak, seçkin yazarları ve edebiyat camiasını tanıma ve onurlandırma konusundaki kararlılığımız devam etmektedir.”

Beş finalist ve her ödül için bir kazanan eser, bazı yazarların finalist olarak değerlendirilmekten çekilme kararlarını paylaşmalarından önce gerçekleşen son müzakereleri sırasında jüri tarafından seçildi. Kendi ödülleri için değerlendirmede kalan kazananlar nakit ödüllerini alacaklar. Bu yıl 2024 PEN/Hemingway İlk Roman Ödülü’nün sahibi Countries of Origin (Pantheon) adlı kitabıyla Javier Fuentes, 2024/PEN Çeviri Şiir Ödülü’nün sahibi ise The Blue House adlı kitabının İsveççe çevirisiyle Patty Crane oldu: Tomas Tranströmer’in Toplu Eserleri (Copper Canyon Press) adlı kitabını İsveççeden çeviren Patty Crane oldu. Jüri üyelerine seçimleri için teşekkür ediyor ve her iki kazananı da olağanüstü çalışmaları için kutluyoruz.

Seçilen kazanan kitap artık ödül için değerlendirilmiyorsa, ödül kazananlar açıklanmayacaktır. Verilemeyen nakit ödüller için, fonların nasıl tahsis edileceğine ilişkin karar, her bir ödül sözleşmesinin şartlarına ve cömert ödül sponsorlarımızın isteklerine göre duruma göre verilecektir. Bu dönem bir kitap ödülü için aday gösterilen 61 yazar ve çevirmenden 28’i kitaplarını değerlendirmeden çekmeyi tercih etti.

PEN/Jean Stein Kitap Ödülü için aday gösterilen on yazardan dokuzu eserlerini değerlendirmeden geri çekti.

Vakıf ve Jean Stein’ın Edebi Mirası adına Katrina Vanden Heuvel, Wendy Vanden Heuvel ve Bill Clegg aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Jean Stein, Filistinli yazarları ve görsel sanatçıları yayınlayan, destekleyen ve kutlayan tutkulu bir Filistin hakları savunucusuydu. En yüksek edebi başarıya sahip yazarlara dikkat çekmek ve anlamlı bir destek sağlamak için kendi adına PEN Amerika ödülünü kurarken, bu yıl yarışmadan çekilen yazarların duruşuna ve fedakarlığına saygı duyacağını biliyoruz. Onların kararını onurlandırmak için Jean Stein’ın mirası PEN America’yı 75,000 dolarlık ödülü Filistinli Çocuklara Yardım Fonu’na bağışlamaya yönlendirdi.”

Bu yıl tören yapılmayacak olsa da PEN Amerika, 2024 PEN/Mike Nichols Performans için Yazma Ödülü için oyun yazarı Tony Kushner; 2024 PEN/Ralph Manheim Çeviri Ödülü için Suzanne Jill Levine gibi kariyer başarısı kazananları takdir etmekten onur duymaktadır; oyun yazarı ve senarist Guadalís Del Carmen’e 2024 PEN/Laura Pels Uluslararası Tiyatro Vakfı Ödülü ve romancı, eleştirmen ve oyun yazarı Maryse Condé’ye ölümünden sonra 2024 PEN/Nabokov Uluslararası Edebiyatta Başarı Ödülü. Condé 2 Nisan’da hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu