Haber

PEN Ayın Kitabını Belirledi

PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından bu ayın kitabını belirledi. Dernek tarafından 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası ayın kitabı seçildi.

Ayın Kitabı Belirlendi

PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından ayın kitabı belirlendi. Her ay, yeni yayımlanan kitaplara yönelik belirlenen ayın kitabı bu ay için YKY tarafından yayımlanan ve Derya Bengi ile Erdir Zat’ın hazırladıkları 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası – 1 isimli çalışma oldu. PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından şu açıklama yapıldı;

“Ne demişti Gazi, “Gençler, Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz.” Bazı gençler de ‘durumdan vazife’ çıkarıp ‘onu bizler yazacağız!’ diyerek kolları sıvayınca, ortaya benzersiz bir yapıt çıkmış. Üstelik ‘bu daha başlangıç, yazmaya devam’mış! Biz “Her Savaştan Bir Yara”yı (YKY, Ocak 2021) gördük, bayıldık! 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası-1, 1923-1950 döneminin, burası arka kapaktan “olay ve olguları A’dan Z’ye 250 başlıkla, gazete ve dergi arşivlerinin gözü, gözlüğü, edebiyatın, müziğin, sinemanın sesi, soluğuyla resmigeçit yapıyor.” Bu resmigeçidin seyrine bakmak güzel ama, popüler diye küçümsenen tarihi, edebi denemeler halinde okumak da müthiş bir deneyim! Düşünme, araştırma, seçme, derleme, toplama, yazma işlerini, Cumhuriyet’in popüler, müzikli tarihini de yazan Derya Bengi ile Erdir Zat yapmışlar, üstelik çok güzel bir biçimde, okuma bölümünü de bize bırakmışlar. Okuyoruz, okutuyoruz, duyuruyoruz, PEN Ayın Kitabı olarak da öneriyoruz. Bir an önce başlayın, sırada kocaman 2 cilt daha var diyoruz!”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu