Haber

PEN etkinliğinde Gazze protestosu! Yazar yaka paça dışarı atıldı

Los Angeles şubesinin organizasyonuyla gerçekleşen etkinliğe, stand-upçı Moshe Kosher ve Gazze’deki çatışmalara karşı çıkan ABD’li oyuncu Mayim Bialik de katıldı. Gazze Savaşına Karşı Yazarlar (WAWOG) platformuna mensup eylemciler, İsrail’in saldırılarında öldürülen yazar ve şairlerin isimlerini megafonla okuyarak PEN’in “bir Siyonisti davet ettiğini” iddia etti. Protestoya katılan Randa Jarrar adlı yazarın, etkinlik alanından sürüklenerek çıkarılması büyük tartışmalara neden oldu.

Jarrar’ın açıklamalarına göre, PEN’in Gazze’deki ve Batı Şeria’daki yazara destek olmak için herhangi bir adım atmadığı belirtildi. Jarrar, WAWOG üyelerinin sadece son 100 gün içinde İsrail’in hava saldırılarında hayatını kaybeden 13 yazarın isimlerini okuyarak etkinliği protesto ettiğini ifade etti. Grup, PEN’den resmi bir açıklama yapmasını talep eden bir açık mektup yayınladı. Mektupta, PEN’in sessiz kalması durumunda Filistinli yazar ve habercilerin hayatlarını kaybetmeye devam edeceği uyarısında bulunuldu.

PEN Amerika ise Cuma günü yaptığı açıklamada, protestonun altı kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, protestoculardan ayrılmaları istendiğinde birinin bu talebi reddettiğini açıkladı. Örgüt, yıllardır birlikte çalıştıkları ve ifade özgürlüğünü savundukları bir Filistinli yazarın etkinlikten çıkarılmasından üzüntü duyduklarını ifade etti. Ayrıca, öldürülen yazar ve sanatçılara saygılarını sunan PEN Amerika, protesto etme hakkını savunarak, eylemcilerin seslerinin duyulması gerektiğini ancak diğerlerinin ifadelerini kesmelerine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Çarşamba günü düzenlenen protestoya atıfta bulunan PEN Amerika, ifade özgürlüğünü savunurken diğerlerinin haklarını da korumayı amaçladığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu