Çin, Avustralyalı yazara idam cezası verdi!

Sıradaki içerik:

Çin, Avustralyalı yazara idam cezası verdi!

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PEN etkinliğinde Gazze protestosu! Yazar yaka paça dışarı atıldı

06 Şubat 2024 18:29
PEN Amerika yazarlar derneğinin düzenlediği bir etkinlikte, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar protesto edildi.

Los Angeles şubesinin organizasyonuyla gerçekleşen etkinliğe, stand-upçı Moshe Kosher ve Gazze’deki çatışmalara karşı çıkan ABD’li oyuncu Mayim Bialik de katıldı. Gazze Savaşına Karşı Yazarlar (WAWOG) platformuna mensup eylemciler, İsrail’in saldırılarında öldürülen yazar ve şairlerin isimlerini megafonla okuyarak PEN’in “bir Siyonisti davet ettiğini” iddia etti. Protestoya katılan Randa Jarrar adlı yazarın, etkinlik alanından sürüklenerek çıkarılması büyük tartışmalara neden oldu.

Jarrar’ın açıklamalarına göre, PEN’in Gazze’deki ve Batı Şeria’daki yazara destek olmak için herhangi bir adım atmadığı belirtildi. Jarrar, WAWOG üyelerinin sadece son 100 gün içinde İsrail’in hava saldırılarında hayatını kaybeden 13 yazarın isimlerini okuyarak etkinliği protesto ettiğini ifade etti. Grup, PEN’den resmi bir açıklama yapmasını talep eden bir açık mektup yayınladı. Mektupta, PEN’in sessiz kalması durumunda Filistinli yazar ve habercilerin hayatlarını kaybetmeye devam edeceği uyarısında bulunuldu.

PEN Amerika ise Cuma günü yaptığı açıklamada, protestonun altı kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, protestoculardan ayrılmaları istendiğinde birinin bu talebi reddettiğini açıkladı. Örgüt, yıllardır birlikte çalıştıkları ve ifade özgürlüğünü savundukları bir Filistinli yazarın etkinlikten çıkarılmasından üzüntü duyduklarını ifade etti. Ayrıca, öldürülen yazar ve sanatçılara saygılarını sunan PEN Amerika, protesto etme hakkını savunarak, eylemcilerin seslerinin duyulması gerektiğini ancak diğerlerinin ifadelerini kesmelerine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Çarşamba günü düzenlenen protestoya atıfta bulunan PEN Amerika, ifade özgürlüğünü savunurken diğerlerinin haklarını da korumayı amaçladığını belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.