Haber

PEN ödüllü yazardan Suriye Savaşı’na dair etkileyici bir anlatı

PEN ödüllü yazarın Suriye iç savaşını bir kız çocuğunun gözünden anlattığı bu eser, dilinin, kurgusunun ve sıra dışı kahramanının öne çıkmasıyla dikkat çekiyor.

Roman, baş karakteri Rima’nın hayatını, koluna bağlı bir ip ile annesine, abisine, arkadaşına, odaya ve yatağına bağlı olarak geçirmesini ele alıyor. Savaşın ortasında yaşayan Rima’nın gizli gezegenleri ve renkli dünyasına sığınarak, bombalardan ve kurşunlardan kaçınan tek şeyin umutlar ve hayaller olduğunu vurguluyor. Rima’nın dünyasında umutlar ve hayaller, savaşın dehşeti karşısında bir direniş biçimi halini alıyor.

Samar Yazbek, 1970 yılında Cebele’de doğdu ve Tishreen Üniversitesi’nde edebiyat alanında eğitim aldı. Suriye’deki televizyon kanalları için senaryolar yazarak edebiyat kariyerine başladı. Yazbek’in Child of Heaven, Clay, Cinnamon ve In Her Mirrors adlı romanları, Suriye iç savaşının etkilerini ve insan hikayelerini anlatan eserlerden sadece birkaçıdır. Yazbek’in Suriye Devrim Günlükleri ve The Crossing: My Journey to the Shattered Heart of Syria adlı kurgu dışı eserleri de büyük ilgi gördü.

Samar Yazbek’in Suriye iç savaşıyla ilgili metinleri birçok dile çevrildi ve pek çok ödül kazandı. Sofitel En İyi Yabancı Kitap Ödülü, PEN İfade Özgürlüğü Ödülü, PEN Tucholsky Ödülü ve PEN Pinter Ödülü gibi prestijli ödüllerle onurlandırılan yazara, edebiyat dünyasında sağlam bir yer edindiği kabul ediliyor. Ketebe Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırılan “Çamur Gezegeni,” Suriye halkının iç savaşın yarattığı büyük acılarına odaklanarak, Rima’nın özgürce yürüme, resim yapma ve hikayelerini yazma isteği etrafında dönen bir mücadeleyi okurlara sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu