Thomas Bernhard Niçin O Kadar Karamsardı?

Sıradaki içerik:

Thomas Bernhard Niçin O Kadar Karamsardı?

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PTT 2021’de 10 TL’lik Dergileri 9 TL’ye Taşıyacak

27 Aralık 2020 06:00

2021 PTT kargo ücretleri açıklanmasının ardından Dünya Dergiler Birliği tarifeye tepki gösterdi. PTT’den yapılan açıklamada dergi gibi basılı eserlerin en az 9 TL’ye taşınacağının açıklanmasının ardından dergi satışlarında azalma yaşanacağı vurgulandı.

İçindekiler

Dergi 10 TL, Kargo 9 TL

PTT kargo ücretleri tarifesinin 2021 yılında ne kadar olacağını açıklaması üzerine Dünya Dergiler Birliği’nden açıklama geldi. DERGİBİR tarafından yapılan açıklamada “Dergiler son sayısını çıkarıyor, bir dergi daha kapanıyor” sözleri kullanılarak “PTT yeni yılda bir dergiyi 9 TL’den taşıyacağını açıkladı. Bu konuda da ısrarcı. Ortalama bir dergi fiyatı ise 10 TL. Kağıt, editör, matbaa, kira, elektrik ve diğer kalanlar için 1 TL kalıyor. Özellikle gençlerin çıkardığı onlarca dergi de sessizce yayınlarına ara verdiler. Daha şimdiden pek çok dergi sıkıntı içinde,” diyerek edebiyat dergileri için zor günlerin yaşandığına vurgu yapıldı.

Açıklamaya Destek Geldi

DERGİBİR’in açıklamasına ise edebiyat dünyasından destek geldi. Erol Erdoğan konuya “dergiler önemlidir, dergilere omuz vermek gençlik, edebiyat, kültür ve sanata omuz vermek demektir. Dergilerde kargo indirimi olmalıydı,” diyerek destek verdi. Mustafa Özel ise “kültür sanata kimse destek vermiyor yine anlaşılan,” şeklinde konuştu.

Kitap İndirimi Devam Edecek

PTT kargo ücretleri 2021 yılında ticari olmayan gönderimlerde kitapların 3,5 – 4 TL arası bir fiyattan gönderileceğini açıkladı. Ancak ticari olan gönderimlerde kitap, dergi ve benzeri basılı eserlerden 9 TL ücret alınacak ve ağırlık arttıkça fiyat da artış gösterecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.