Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sıradaki içerik:

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pulitzer Ödüllü yazarın Filistin’i desteklemesi sonrası konuşması iptal edildi

24 Ekim 2023 09:18
Pulitzer Ödülü sahibi Viet Thanh Nguyen, New York'ta bulunan '92nd Street Y' edebiyat merkezinin "Christopher Lightfoot Walker Okuma Serisi" etkinliğinde yapması gereken konuşmayı, İsrail'e yönelik kınama içeren bir açık mektuba imza attığı gerekçesiyle, herhangi bir resmi açıklama yapmadan iptal etti.

Ünlü Vietnamlı yazar, Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, etkinliğin iptal edildiği haberi üzerine duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

Viet Thanh Nguyen, 2016 yılında “The Sympathizer” (Sempatizan) adlı romanıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmış bir yazardır. New York’taki ’92nd Street Y’ edebiyat merkezinde planlanan konuşma etkinliği, İsrail ile ilgili açık bir eleştiri içeren bir mektubun imzalanması nedeniyle beklenmedik bir şekilde iptal edildi. Yazar, etkinlikle ilgili gelen resmi açıklama olmamasına ve başka bir tarih teklif edilmemesine dikkat çekti.

Nguyen, Instagram paylaşımında, “Kurum tarafından etkinliğin ertelendiği dile getirildi, ancak hiçbir neden belirtilmedi, alternatif bir tarih önerilmedi ve bana herhangi bir danışma yapılmadı. Aslında, bu bir iptal kararıydı” dedi. Ayrıca, bazı sosyal medya yorumlarında etkinliğin iptal nedeninin bir bomba tehdidi olduğuna dair söylentilerin yayıldığını belirtti. Ancak, ’92nd Street Y’ merkezinin çalışanlarından böyle bir tehdit haberinin kendisine iletildiği bir bilgi olmadığını ekledi.

Viet Thanh Nguyen’ın İsrail ile ilgili kınama içeren açık mektubunun etkinliğin iptal edilmesine neden olduğu net bir şekilde belirtilmemekle birlikte, bu durum sanatın ve ifade özgürlüğünün karmaşıklığını ve hassasiyetini bir kez daha gündeme getiriyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.