Haber

Rus yazar neden 2 milyar dolarlık koleksiyonunu Putin’e bıraktı?

Moleva’nın koleksiyonunda bulunan ünlü Avrupalı birkaç ressamın tablosunun kaybolduğu iddiası, Rusya güvenlik güçleri tarafından araştırılıyor. 1955 yılında evlendiği ressam kocası Eliya Belyutin’in 2012’deki ölümünden sonra koleksiyon Moleva’ya geçmiş, ardından 2013 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hediye edilmişti.

Koleksiyonda Michelangelo, Rubens, Leonardo da Vinci, Tiziano, Donatello, El Greco, Poussin, van Dyck, Rembrandt, Velazquez gibi ünlü sanatçıların yaklaşık 200 yağlıboya tablosu bulunmaktadır. Koleksiyon, Eliya Belyut’un dedesi İvan Grinyov’un 1870’li yıllarda başlayan ve aile üyelerinin katkılarıyla genişleyen bir birikimi temsil ediyor. Fransız Otel Drouot Müzayede Evi, Moleva’nın elindeki yaklaşık 200 tabloya 400 milyon dolar değer biçerken, Nina Moleva ise koleksiyonun değerini 2 milyar dolar olarak belirtmişti.

Moleva ve Belyutin’in özel müze kurma girişimleri geçmişte gerçekleşememiş, ancak şimdi Putin’in bu devasa koleksiyonu hangi müzeye hediye edeceği tartışılmaktadır. Bu bağlamda, Putin’in kendine miras kalan koleksiyon için yeni bir müze binası yaptırma ihtimali de değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu