Ercüment Akdeniz’den Göç ve Belediyeler çıktı!

Sıradaki içerik:

Ercüment Akdeniz’den Göç ve Belediyeler çıktı!

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya’da kitapları çok satan yazar tutuklandı

06 Şubat 2024 18:26
Rusya'da, en çok satan polisiye roman yazarlarından biri olan ve Boris Akunin takma adıyla tanınan ünlü muhalif yazar Grigory Chkhartishvili'nin Ukrayna'ya verdiği destek nedeniyle tutuklanması istendi.

Moskova Mahkemesi, gerçek adı Grigory Chkhartishvili olan yazarın “terörü haklı çıkarmak” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Ünlü yazar, Gürcü asıllı olup şu anda yurt dışında bulunmaktadır. Mahkeme, yazarın ülkeye dönüşü halinde yakalanıp tutuklanmasını kararlaştırdı. Rus yetkililer, yazar hakkında bir şikayet sonrasında Aralık ayında “teröristler ve aşırılık yanlıları” listesine almıştı.

Ayrıca, yazar hakkında “orduyu itibarsızlaştırmak”, “terörü meşrulaştırmak” ve Rus ordusu hakkında “sahte haberler yaymak” suçlamalarıyla dava açıldı. Rus muhalif yazarın, Kremlin yanlısı Vovan ve Lexus takma adlı iki taklitçi şovmenle yaptığı telefon görüşmeleri de delil olarak gösterildi. Bu görüşmelerde, yazarın savaş karşıtı ve Ukrayna’yı destekleyen açıklamaları ele alındı.

Tutuklama kararının ardından Rus yayımcı AST, ünlü yazarın kitaplarının basılması, dağıtılması ve satılmasını askıya aldı. Boris Akunin, 67 yaşında olup, bu kararın Rusya’da bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Sovyet diktatörü Stalin’den bu yana hiçbir yazarın terörizmle suçlanmadığını vurgulayan Akunin, “Bu kötü bir kabus değil, şu anda Rusya’da yaşanan bir gerçeklik” şeklinde tepkisini dile getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.