Haber

Rusya’da kitapları çok satan yazar tutuklandı

Moskova Mahkemesi, gerçek adı Grigory Chkhartishvili olan yazarın “terörü haklı çıkarmak” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Ünlü yazar, Gürcü asıllı olup şu anda yurt dışında bulunmaktadır. Mahkeme, yazarın ülkeye dönüşü halinde yakalanıp tutuklanmasını kararlaştırdı. Rus yetkililer, yazar hakkında bir şikayet sonrasında Aralık ayında “teröristler ve aşırılık yanlıları” listesine almıştı.

Ayrıca, yazar hakkında “orduyu itibarsızlaştırmak”, “terörü meşrulaştırmak” ve Rus ordusu hakkında “sahte haberler yaymak” suçlamalarıyla dava açıldı. Rus muhalif yazarın, Kremlin yanlısı Vovan ve Lexus takma adlı iki taklitçi şovmenle yaptığı telefon görüşmeleri de delil olarak gösterildi. Bu görüşmelerde, yazarın savaş karşıtı ve Ukrayna’yı destekleyen açıklamaları ele alındı.

Tutuklama kararının ardından Rus yayımcı AST, ünlü yazarın kitaplarının basılması, dağıtılması ve satılmasını askıya aldı. Boris Akunin, 67 yaşında olup, bu kararın Rusya’da bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Sovyet diktatörü Stalin’den bu yana hiçbir yazarın terörizmle suçlanmadığını vurgulayan Akunin, “Bu kötü bir kabus değil, şu anda Rusya’da yaşanan bir gerçeklik” şeklinde tepkisini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.