Mersin Kent Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’a verildi

Sıradaki içerik:

Mersin Kent Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’a verildi

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya’da Türkçe kitapların okuma oranı artıyor

06 Kasım 2023 12:44
Rusya'da yabancı diller arasında İngilizce uzun bir süre boyunca popülerliğini sürdürmüş olsa da son dönemde Asya ve Doğu ülkelerinin dillerine olan ilgi artmaya başlıyor.

Ülkenin en büyük perakende kitapçı zinciri olan “Çitay-Gorod-Bukvoyed” tarafından açıklanan verilere göre, 2023 yılının ilk yarısında Kore dili ders kitaplarının satışları yüzde 18 artarken, Türkçe ders kitaplarının satışları yüzde 11 artış gösterdi. Bu, özellikle dil öğrenme konusunda farklı bir deneyim arayanların bu dillere olan ilgisini yansıtıyor.

Ancak, Rusya’da İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi Batı dillerine olan ilginin geçen yılın aynı dönemine göre azaldığı da belirtiliyor. Bu değişiklikler, Rus halkının giderek daha fazla farklı kültürlerle etkileşime girdiğini ve bu dillere olan meraklarının arttığını gösteriyor.

İngilizce, hala Rusya’da en fazla satan yabancı dil kitaplarının başında geliyor. İngilizce, uluslararası iletişimde yaygın olarak kullanılan bir dil olduğu için iş dünyasında, turizmde ve eğitimde tercih edilen bir seçenek olmaya devam ediyor.

Ancak, Korece ve Türkçe gibi Asya ve Doğu dillerine olan ilginin artması, bu dillere kaynak ve öğrenme fırsatlarının artabileceği anlamına geliyor. Özellikle ticaret, kültürel değişim ve turizm gibi alanlarda, bu dilleri öğrenenlerin avantajlı olabileceği bir gelecek öngörülüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.