2023’te kişi başına düşen kitap sayısı 7,5 oldu

Sıradaki içerik:

2023’te kişi başına düşen kitap sayısı 7,5 oldu

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şair ve yazar Süreyya Berfe vefat etti

10 Ocak 2024 09:23
Türk şair ve yazar Süreyya Berfe, 80 yaşında hayata veda etti.

Berfe, ansiklopedik yayınlar olan Meydan Larousse, Cumhuriyet Ansiklopedisi, Yirminci Yüzyıl Tarihi gibi eserlerin hazırlanmasına katkıda bulunarak tanındı.

1943 yılında İstanbul’da doğan yazar, Çanakkale Lisesi’ni 1960 yılında tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğrenim gördü. İstanbul’da çeşitli yayınevlerinde ve reklam şirketlerinde çalışan Berfe, metin yazarlığı alanında da kendini gösterdi.

Hikmet Süreyya Kanıpak adıyla bilinen edebiyatçı, İzmir’deki bir bakım evinde yaşamını sürdürüyordu ve birçok ödülle öne çıkan bir yazı kariyerine sahipti.

Berfe’nin şiirleri 18 dile çevrildi ve yarın ikindi namazının ardından Urla Zeytinalanı Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zeytinalanı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

1962 yılında Yön dergisinde ilk şiiri yayımlanan Berfe, daha sonra eserlerini Süreyya Kanıpak imzasıyla farklı dergilerde paylaştı. Ali Özgentürk ile birlikte Asyalı dergisini çıkaran Berfe, 1976’da Can Yayınevi’nde çalıştı ve daha sonra reklam şirketlerinde metin yazarlığı yaptı.

Berfe’nin yazıları, çeşitli dönemlerde yayımlanan dergi ve gazetelerde kendine yer buldu. Berfe’nin edebi mirası, Türk edebiyatına önemli bir katkı sağlamıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.