Haber

Sait Faik, 70. Ölüm Yıldönümünde Anılacak

Modern öykücülüğümüzün öncülerinden Sait Faik Abasıyanık, 70. ölüm yıldönümünde Burgazada'da düzenlenecek kapsamlı bir törenle anılacak.

Ada Dostları, Türkiye Yazarlar Sendikası, Darüşşafaka Cemiyeti, Adalar Su Sporları Kulübü (ASSK) ve Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek anma etkinliği, 24 Mayıs’ta saat 14.00’te Burgazada ASSK’da yapılacak.

Etkinliğe Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat’ın da katılması bekleniyor. Burgazada İskelesi’nde başlayacak olan tören, Ada Dostları Derneği Başkanı İbrahim Aycan, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner, Burgazada Muhtarı Mustafa Biçer ve Adalar Belediyesi Eski Başkan Vekili Hıdır Uvaçin’in konuşmalarıyla açılacak. Katılımcılar daha sonra müze müdürü Yeşim Temel rehberliğinde Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni gezecekler.

Müze ziyaretinin ardından ana programa geçilecek. Program, ASSK Başkanı Atilla Kurban ve yönetim kurulu üyesi Ali Mengü Şeker’in konuşmalarıyla başlayacak. Ada Dostları adına kurucu İsmail Hakkı Gülsoy ve Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Oğuz Güleç, Sait Faik’in yaşamı ve öykücülüğü üzerine önemli bilgiler paylaşacaklar. Ayrıca Adil İzci, Ayşe Sarısayın, Mustafa Köz, Beşir Özmen ve A. İlhan Gülek de Sait Faik’in edebi mirası hakkında konuşmalar yapacaklar. Sait Faik anıtının mimarı Heykeltıraş Çağdaş Erçelik de etkinlikte yer alacak ve anıtın anlamı üzerine düşüncelerini paylaşacak.

Öykücünün son röportajını Nuray Gök Aksamaz ve Rüstem Kurtoğlu konuklarla paylaşacak. Buluşma, Nino Varon, Engin Ayça, Haluk Önol, Behlül Ablak, Viktor Albukrek, İskender Özturanlı, Özer Kangür ve Buket Sunar’ın katılımıyla devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu