Haber

Salman Rüşdi kendisine saldıran hakkında konuştu!

Ünlü yazar Salman Rüşdi, bıçaklı saldırıya uğradıktan sonra ilk kez bir televizyon programına katılarak yaşadıklarını anlattı ve yakında yayımlanacak olan yeni kitabı "Knife"tan bölümler okudu.

Rüşdi, 12 Ağustos 2022 tarihinde New York’un Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü’nde ifade özgürlüğü üzerine bir konferans verirken, 24 yaşındaki Hadi Matar tarafından sahnede bıçaklanmıştı. Bu saldırı sonucunda yazar ağır yaralanmış ve bir gözünü kaybetmişti.

CBS News’ün “60 Dakika” programına katılan Rüşdi, saldırı anını ve sonrasında yaşadıklarını detaylarıyla paylaştı. Program sırasında, saldırganı “Çömelmiş bir füze gibiydi” şeklinde tanımlayan Rüşdi, saldırıyı anlattığı kitabından da bir bölüm okudu. Kitapta, saldırganın siyah giysiler içinde ve yüzünü kapatan bir maskayla hızla üzerine koştuğunu belirtti.

Rüşdi, saldırıdan sonra altı hafta boyunca hastanede kaldığını ve hayatını kurtaran cerrahların, saldırganın bıçak kullanma konusunda bilgisiz olduğunu söyleyerek “Önce çok şanssızdın, sonra çok şanslı oldun” dediklerini aktardı.

1980’lerde “Şeytan Ayetleri” adlı kitabı nedeniyle İslam dünyasının tepkisini çeken ve dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası alan Rüşdi, yıllar boyunca tehditlerle yaşamak zorunda kaldı. Humeyni’nin vefatından sonra İran’ın yeni lideri Ali Hamaney de bu fetvanın hâlâ geçerli olduğunu belirtmişti.

Saldırı günü Rüşdi, helikopterle yaklaşık 40 dakika mesafede bulunan UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi’ne kaldırılarak acil bir ameliyat geçirmiş, menajeri Andrew Wylie ise Rüşdi’nin karaciğerinin ve bir kolunun ciddi hasar gördüğünü, bir gözünü kaybettiğini açıklamıştı. Saldırgan Matar ise, ilk mahkeme duruşmasında suçsuz olduğunu iddia etmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu