Kitap fiyatları neden artıyor? (Gerçi neyin fiyatı artmıyor!)

Sıradaki içerik:

Kitap fiyatları neden artıyor? (Gerçi neyin fiyatı artmıyor!)

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Salman Rüşdi’nin “Bıçak” isimli yeni kitabı yakında raflarda

18 Ekim 2023 15:34
Amerika'da bir konferansa katılan ve kimliği belirsiz bir saldırganın bıçaklı saldırısına uğrayan Hint asıllı Amerikalı yazar Salman Rüşdi, yaşadığı korkunç olayın ardından yeni bir kitap kaleme aldı. Bu kitap, Rüşdi'nin yaşadıklarını detaylarıyla anlatıyor ve 2024 Nisan ayında okurlarla buluşacak.

1988 yılında “Şeytan Ayetleri” adlı romanıyla büyük yankı uyandıran Salman Rüşdi, 2022 yazında New York’ta bir etkinlik sırasında gerçekleşen dehşet verici bir saldırıya maruz kaldı. Saldırı sonucunda tek gözünü kaybeden, sol elinde zarar gören ve yüzünde kalıcı bir bıçak izi kalan yazar, bu yaşadıklarını “Bıçak” isimli anı kitabında paylaşmaya karar verdi.

Bu etkileyici kitap, Rüşdi’nin saldırı anını, yaşadıklarını ve sonrasındaki deneyimlerini içeren detaylarıyla anlatıyor. 75 yaşındaki yazar, Bıçak adını verdiği bu eserini 16 Nisan’da okurlarının beğenisine sunacak.

Salman Rüşdi, kitap hakkında yaptığı açıklamada, “Bu kitabı yazmam gerekiyordu. Yaşadıklarımın ve saldırının ardından sorumluluk üstlenmem gerekiyordu. Şiddete sanat aracılığıyla yanıt vermek, benim için bir yolu” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

New York’ta uzun süredir yaşayan yazar, 12 Ağustos 2022 tarihinde ABD’nin Buffalo kenti yakınlarındaki Chautauqua Enstitüsü’nde konferans verirken, 24 yaşındaki Hadi Matar’ın bıçaklı saldırısına maruz kaldı. Bu korkunç olay sırasında boynundan da darbe alan Rüşdi, toplamda 15 bıçak darbesi aldı. Hemen bir helikopterle yaklaşık 40 dakikalık bir mesafe uzaklığındaki UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi’ne kaldırılarak acil ameliyata alındı.

Salman Rüşdi’nin bu kitabı, hem yazarın kişisel deneyimlerini paylaşması hem de şiddete sanatla cevap verme yolundaki kararlılığını ortaya koyması bakımından büyük önem taşıyor. Yazarın Nisan 2024’te yayınlanacak bu kitabı, okurların merakla beklediği bir eser haline geldi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.