Haber

Salman Rüşdi’ye Saldıran Hadi Matar Kimdir?

1980’lerde kendisi hakkında ölüm fetvası verilen ve o günden beri sakınımlı davranmak zorunda kalan Salman Rüşdi, dün New York’ta katıldığı bir toplantıda Hadi Matar isimli bir saldırgan tarafından boynundan bıçaklandı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Rüşdi’nin hayati tehlikesi bulunuyor. Bunun yanında Hadi Matar kimdir sorusu da gündeme geldi.

Bir Saldırgan Analizi: Hadi Matar

ABD polisi saldırganın New Jersey’de ikamet eden 24 yaşında Hadi Matar olduğunu belirtti. Olay yerinde hemen gözaltına alınan kişi, mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. Şeytan Ayetleri’nin basılmasından 10 yıl sonra dünyaya gelen Matar için henüz saldırıyı neden yaptığı sorusu yanıtsız kalıyor. Fakat ABD basınına göre İran’a sempati besliyor olabilir.

NBC News tarafından hazırlanan rapora göre soruşturmaya dahil olan kaynaklar, Matar’ın Kaliforniya doğumlu olduğunu ama yakın zamanda New Jersey’e taşındığını belirtiyor. Son adresi ise Matar’ın Manhattan’da Hudson Nehri’nin hemen karşısındaki Bergen County’nin bir ilçesi olan Fairview’deydi.

2) Rapor, Matar’ın üzerinde sahte bir New Jersey ehliyeti olduğunu söyleyen kaynaklardan alıntı içeriyor.

3) Eyalet Polisinden Binbaşı Eugene Staniszewski, bıçaklamanın nedeninin bilinmediğini söyledi. NBC raporuna göre, soruşturma hakkında doğrudan bilgisi olan bir kolluk kuvveti kaynağına göre, Matar’ın sosyal medya hesaplarının ön incelemesi, Matar’ın Şii aşırılıkçılığına ve İslam Devrim Muhafızları’nın davalarına sempati duyduğunu ortaya koydu. Devrim Muhafızları ile kesin bir bağlantı yok, ancak yetkili ilk değerlendirmesinin İran hükümet grubuna sempati duyduğunu gösterdiğine inanıyor.

4) Matar, Rüşdi itilip yere düştükten sonra bir New York Eyalet Polisi tarafından tutuklandı ve mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. “Şeytan Ayetleri” adlı romanı 1980’lerde İran liderinden ölüm tehditleri alan yazara yönelik saldırıyla ilgili olarak hangi suçlamalarla karşı karşıya kalacağı belli değil.

Matar hakkında bilgilerin ilerleyen süreçte daha fazla açıklık kazanması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu