Haber

Salman Rüşdi’ye Saldırı! Salman Rüşdi Neden Saldıraya Uğradı?

Şeytan Ayetleri, Utanç, Geceyarısı Çocukları kitaplarıyla tanınan yazar Salman Rüşdi New York’ta bir konferans vermek üzereyken saldırıya uğradı.

Associated Press haberine göre, 75 yaşındaki Rüşdi, Chautauqua Enstitüsü’ndeki konferansı için tanıtıldığı sırada bir erkek kürsüye atladı ve Rüşdi’yi boynundan bıçakladı. Bir görgü tanığı, Rüşdi’nin 10-15 kere “yumrukladığını ya da bıçaklandığını” belirtti.

Yetkililer Rüşdi’nin helikopterle hastaneye kaldırıldığını belirtirken, sağlık durumu hakkında bir detay verilmedi.

O sırada olay yerinde bulunan Haham Charles Savenor, saldırıyla ilgili görüntüler paylaştı. Savenor, saldırının yaklaşık 20 saniye sürdüğünü belirtti.

Rüşdi, kurumun websitesine göre, “sürgündeki yazarlar ve sanatçılar için sığınma yeri olarak ve ifade özgürlüğü için bir ev olarak hizmet veren ABD” hakkında bir tartışmaya katılmak üzere Chautauqua Enstitüsü’ndeydi.

1989 yılında, İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni, Salman Rüşdi’yi “Şeytan Ayetleri”ni (1988) yazdığı için ‘ölüm cezası’na çarptırmıştı. İran’daki bir vakıf da Rüşdi’nin öldürülmesi karşılığında 3 milyon doların üzerinde bir ödül teklif etmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu