Yurt odasında arkadaşları tarafından saldırıya uğradı, fail şair çıktı!

Sıradaki içerik:

Yurt odasında arkadaşları tarafından saldırıya uğradı, fail şair çıktı!

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Salman Rüşdi’yi bıçaklayan kişinin duruşma tarihi ertelendi

05 Ocak 2024 12:27
Hadi Matar'ın, "Şeytan Ayetleri" kitabıyla tanınan İngiliz-Amerikalı yazar Salman Rüşdi'yi bıçaklama suçlamasıyla 2022'de yargılanan davası, Rüşdi'nin yakında çıkacak olan "Knife: Meditations After an Attempted Murder" adlı kitabının savunma için potansiyel bir kanıt olabileceği gerekçesiyle ertelendi.

New York’ta görülen davaya ilişkin açıklama yapan Matar’ın avukatları, Rüşdi’nin kitabının incelenmesi gerektiğini ve bu nedenle duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Duruşmanın ertelenmesi, Rüşdi’nin saldırıya uğramasının ardından mahkemenin, Matar’ın kefaletsiz tutuklu kalmasına karar verdiği olayla ilgili yeni gelişmeleri yansıtmaktadır. Hadi Matar, ikinci dereceden cinayete teşebbüs suçlamasıyla karşı karşıya olup, bu durumda 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabilir.

12 Ağustos 2022 tarihinde Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü’nde gerçekleşen saldırıda, Salman Rüşdi 10’dan fazla bıçak darbesine maruz kalarak ciddi yaralar almıştı. Boynundan ve kolundan aldığı darbeler sonucu Rüşdi, karaciğeri ve bir gözünü kaybetmişti. Hadi Matar, suçsuz olduğunu iddia ederek ilk mahkeme görüşmesinde savunma yapmıştı.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabı sebebiyle İslam dünyasının tepkisini çeken Rüşdi, dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvasına maruz kalmıştı. Bu saldırı, yazarın hayatındaki benzeri tehlikeli olaylara bir yenisini eklemiş ve kamuoyunu derinden etkilemiştir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.