Haber

Salman Rüşdi’yi bıçaklayan kişinin duruşma tarihi ertelendi

New York’ta görülen davaya ilişkin açıklama yapan Matar’ın avukatları, Rüşdi’nin kitabının incelenmesi gerektiğini ve bu nedenle duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Duruşmanın ertelenmesi, Rüşdi’nin saldırıya uğramasının ardından mahkemenin, Matar’ın kefaletsiz tutuklu kalmasına karar verdiği olayla ilgili yeni gelişmeleri yansıtmaktadır. Hadi Matar, ikinci dereceden cinayete teşebbüs suçlamasıyla karşı karşıya olup, bu durumda 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabilir.

12 Ağustos 2022 tarihinde Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü’nde gerçekleşen saldırıda, Salman Rüşdi 10’dan fazla bıçak darbesine maruz kalarak ciddi yaralar almıştı. Boynundan ve kolundan aldığı darbeler sonucu Rüşdi, karaciğeri ve bir gözünü kaybetmişti. Hadi Matar, suçsuz olduğunu iddia ederek ilk mahkeme görüşmesinde savunma yapmıştı.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabı sebebiyle İslam dünyasının tepkisini çeken Rüşdi, dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvasına maruz kalmıştı. Bu saldırı, yazarın hayatındaki benzeri tehlikeli olaylara bir yenisini eklemiş ve kamuoyunu derinden etkilemiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu