Haber

Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet belgeselinin gösterimi başlıyor

Ödüllü yönetmen Mesut Gengeç’in yönettiği belgesel, Kocagöz’ün 1916 yılında İzmir’de doğup, 1993 yılında İstanbul’da vefat ettiği 77 yıllık yaşamını konu alıyor.

Belgesel, Samim Kocagöz’ün aile yaşamı, yazarlık serüveni, eserleri ve edebiyat dünyasına katkılarını detaylı bir şekilde ele alıyor. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Doğan Hızlan, Feridun Andaç, oyuncu Tamer Levent, eski Dışişleri Bakanı yeğeni Şükrü Sina Gürel, oğlu Şükrü Kocagöz ve İzmirli edebiyat çevrelerinin yorumlarına da yer verilen belgesel, Kocagöz’ün eserlerinden alıntıları da içeriyor.

Belgeselin seslendirmesini Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olan oyuncu Tamer Levent gerçekleştirdi. Müziklerini ise birçok önemli dizi, film ve belgesel projesinde imzası bulunan Yıldıray Gürgen yaptı.

Belgesel, Samim Kocagöz’ün hayatı ve önemli dönemlerini drama canlandırmalarıyla izleyiciye aktarıyor. Bu sayede, Kocagöz’ün eserlerinde yer alan karakterler ve hikayeler belgeselde canlandırılarak daha derin bir anlam kazanıyor.

Yönetmen Mesut Gengeç, belgeselin Anadolu’da gösterim yolculuğuna başlayacağını belirterek, “Samim Kocagöz’ün Aydın Söke’de başlayan ve 77 yıllık yaşamına sığdırdığı tüm önemli dönemleri anlatan belgeselimiz ‘Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet’ ile Anadolu’da izleyicilerimizle buluşmaya hazırız. Samim Kocagöz’ün hayatı, her yönüyle çok değerli bir yazar öyküsünü barındırıyor. Büyük bir titizlikle hazırladığımız bu belgeselde, yazarın yaşamına dair tüm tanıklıkları, hatıraları ve eserlerini aktarmaya çalıştık. Bu çalışma, aynı zamanda edebiyat dünyamıza da ışık tutuyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.