Haber

Sayfalarından Ölüm Saçan Kitap

Umberto Eco’nun Gülün Adı romanını okuyanlar “zehirli kitap” kavramına yabancı değil. Ancak “zehirli kitap” gerçekten de bulunuyor ve bir kurgu iddiası değil. 1874 yılında basılmış olan Shadows from the Walls of Death yani Ölümcül Duvarların Gölgeleri isimli kitabın sayfalarında zehir bulunuyor.

Sayfaları Arsenik ile Kaplı

1874 yılında yayımlanmış olan Shadows from the Walls of Death yani Ölümcül Duvarların Gölgeleri isimli kitabın sayfalarında arsenik bulunuyor. 100 adet basılan kitaba kesinlikle çıplak el ile dokunmak yasaklanmıştı. Başlık sayfasında İncil’den alıntı içeren kitabın geri kalanı ise arsenik içeren duvar kağıtları yer alıyor.

Temelde bir duvar kağıdı kataloğu olan kitap o dönem İngiltere’de yaygınlaşan duvar kağıdı furyasına bir tür tepki olarak hazırlandı. Günümüze sadece 4 kopyasının ulaştığı kitabın her sayfası plastik ile kaplı. Aksi halde dokunan herkesin zehirlenmesi gerekiyordu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.