Orhan Pamuk’un Veba Geceleri Romanı Mart’ta Raflarda

Sıradaki içerik:

Orhan Pamuk’un Veba Geceleri Romanı Mart’ta Raflarda

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Selim İleri’yi Anlatan Çalışma Yayımlandı

15 Ocak 2021 07:26

Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Selim İleri’yi anlatan Selim İleri: Dün, Bugün, Yarın adlı çalışma yayımlandı. İleri’nin edebiyatını inceleyen çalışma edebiyat meraklılarını mutlu edecek.

İçindekiler

Selim İleri’nin Yaşamına Özel Bir Bakış

Yusuf Çopur tarafından kaleme alınan çalışma Selim İleri’nin edebi yaşamına odaklanıyor. Edebiyatta iz bırakan ya da unutulmuş, kimi zaman için de küçümsenmiş karakterler ile kendi roman karakterlerini özdeştiren İleri, her zaman “solmuş edebiyatın” izlerini yansıtmaya gayret gösterir. Yusuf Çopur ise bu çalışmasında edebiyat geleneğine farklı bir katkı sunuyor ve İleri’nin roman karakterlerini nasıl ustalıkla işlediğini gözler önüne seriyor.

Selim İleri’nin kitaplarına detaylı bir bakış olan çalışma, İleri’nin edebiyatta ne yapmak istediğini, hangi aşamalardan hareketle eserlerini kaleme aldığını detaylı bir şekilde inceliyor. Özellikle farklı roman karakterleri ile birlikte öne çıkan Selim İleri’nin romanları bu çalışma ile birlikte çok daha değerli bir hale geliyor.

Selim İleri Kimdir?

1949 yılında İstanbul’da doğan Selim İleri, yazın alanında pek çok türde eser vermiştir. Özellikle lise döneminde Vedat Günyol gibi edebiyat öğretmenleri sayesinde edebiyata merak sarmıştır. 1967 yılında Savaş Çiçekleri isimli bir öyküsü Yeni Ufuklar Dergisinde yayımlandı. Daha sonrası yıllarda ise İleri edebiyata yoğunluk vererek pek çok türde eserler kaleme aldı. Dostlukların Son Günü adlı öykü kitabı 1976 yılında Sait Faik Hikaye Ödülü’nü kazandı. İleri’nin pek çok öyküsü, romanı, şiiri ve senaryosu bulunmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.