8. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor

Sıradaki içerik:

8. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siirt’te 8’incisi düzenlenen kitap fuarı kapılarını açtı

14 Aralık 2023 10:28
Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları kapsamında Siirt Valiliği himayesinde düzenlenen kitap fuarı törenle açıldı.

Siirt Valisi Kemal Kızılkaya’nın konuşma yaptığı törende, “Bir kitaptır Siirt, üç dilde yazılan” sloganıyla 2013 yılında başlatılan kitap fuarı, bu yıl da birçok yazarı ağırlayacak. Vali Kızılkaya, fuarın her geçen yıl gelişerek kültür şöleni kimliği kazandığını ve gençlerin düşünce dünyasında yeni ufuklar açtığını belirtti.

Vali Kızılkaya, 12 bin yıllık köklü geçmişi, zengin tarihsel birikimi, doğal güzellikleri ve hoşgörüsüyle bilinen Siirt’in, kitap fuarı sayesinde kültürel bir etkinlikle anıldığını ifade etti. Kadim şehrin kültürel hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen ve bu yıl 8’incisi düzenlenen Siirt Kitap Fuarı’nın artık geleneksel bir etkinlik haline geldiğini vurguladı.

Kitap fuarının, toplumun her kesimini birbirinden değerli yazarlarla buluşturarak fikir dünyasını zenginleştirdiğini söyleyen Kızılkaya, bu organizasyonun çocuklar ve gençler başta olmak üzere her kesimin kitaba olan sevgisini artırdığını ve geleceğin teminatı olan gençlerin kitaplar aracılığıyla aydınlatıldığını ifade etti.

Siirt Kitap Fuarı’nın yeni yazarların ve şairlerin ortaya çıkmasına da kapı aralayacak bir organizasyon olduğunu belirten Vali Kızılkaya, okuyan bir neslin aydınlık yarınlara umutla baktığını ifade etti. Kitap fuarının herkese umut verdiğini dile getiren Vali, okumanın ve kitapların toplumun gelişimine katkı sağladığını vurgulayarak tüm kitapseverleri fuara davet etti.

Törenden sonra açılan fuara, 75 yayınevi ve 57 yazar katıldı. Fuar, 7 gün boyunca ziyaretçilere açık olacak. Açılışa Siirt Valisi Kemal Kızılkaya’nın yanı sıra AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.