Haber

Sıradan faşizm: ABD’de Cumhuriyetçi aday kitap yaktı

NBC News’in aktardığına göre, 24 yaşındaki Gomez, viral olan videosunda, seçilirse “istismar kitaplarına” bu şekilde müdahale edeceğini belirterek, “Bu kitaplar, Missouri kamu kütüphanesinden geliyor. Ben göreve geldiğimde bunlar yanacak” ifadelerini kullandı. Gomez ayrıca, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump’ın “Amerika’yı Yeniden Büyük Yapalım” (MAGA) ve “Önce Amerika” (America First) sloganlarına da vurgu yaptı.

Gomez’in elinde silah tuttuğu görüntülerin de paylaşıldığı videoda, yakılan iki kitabın başlıkları şu şekildeydi: “Kuir: Gençler için Nihai LGBTQ Rehberi” ve “Çıplak: Ortalama Seks Ansiklopediniz Değil.” Ancak, X’teki paylaşımın görünürlüğü daha sonra platformun “Nefret İçeren Davranışlara Karşı Kurallarını” ihlal ediyor olabileceği gerekçesiyle sınırlandırıldı.

Adayın kampanya direktörü Maicoll Gomez, eposta yoluyla yaptığı açıklamada, “Mesaj basit” diyerek, “Eşcinsel mi olmak istiyorsunuz? İyi; olun. Sadece çocukların etrafında yapmayın. Çocukların cinselleştirilmesi, beyinlerinin yıkanması ve istismar edilmesiyle ilgili kitapları kütüphanelere koymayı bırakın” şeklinde açıklamada bulundu.

Yakılan kitapların yazarlarından Kathy Belge, sadece bir adayın kitapların yakılmasının kabul edilebilir olduğunu düşünmenin yanı sıra, bunun onun seçilmesine yardımcı olabileceğinden de endişe duyulması gerektiğini belirtti. LGBTİ+ gençlerin zarar görebileceğine dikkat çeken Belge, geçen yıl yapılan bir ankete atıfta bulunarak, LGBTİ+ gençlerin intihar düşüncesi yaşama oranının yüzde 41 olduğunu aktardı.

Sosyal medyada da tepki çeken video, bazı kullanıcılar tarafından kitap yakmanın Nazi Almanyası dönemindeki uygulamalara benzeti. Bir kullanıcı, Instagram’da yaptığı yorumda, “Ben Cumhuriyetçiyim. Ama kitap yakmak iyi değildir. Bu kitapları en az 18 yaşındakilerin almasını ya da okumasını sağlayan düzenlemeler yapın” şeklinde görüş belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu