Haber

Sivil hak savunusunun önemli metinlerinden Harlem Ritmi Türkçe’de!

ABD'li yazar Colson Whitehead'in son romanı "Harlem Ritmi" (Harlem Shuffle), Begüm Kovulmaz'ın çevirisiyle Siren Yayınları tarafından okurlarla buluşturuldu.

İki Pulitzer ödülü sahibi olan Whitehead’in bu yeni eseri, yayımlandığı yılın en iyileri listelerinde üst sıralarda yer alıyor.

“Halrem Ritmi”, Amerikan sivil haklar mücadelesinin coşkulu yılları olan 1960’ların Harlem’inde geçiyor. Küçük çaplı suçlularla yerleşik düzenin saygın “üçkâğıtçıları” arasındaki mücadeleyi konu alan kitap, Amerikan Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü adayları arasında da yer alıyor.

Roman, baş karakteri Ray Carney etrafında toplanan toplumsal adaletsizlikler, ırkçılık, sınıf farkı ve yaşam mücadelesi gibi temaları işliyor. Harlem’in o döneme damgasını vuran atmosferini ve toplumsal dokusunu detaylı bir şekilde resmederek, okuyuculara Amerikan toplumunun değişmeyen yönlerine eleştirel bir bakış sunuyor.

Colson Whitehead, edebi başarılarıyla tanınan ve çeşitli türlerde eserler veren bir yazar olarak biliniyor. Romancılığıyla öne çıkan Whitehead, Guggenheim ve MacArthur Deha Bursu gibi prestijli ödüllere layık görülmüştür.

Özellikle “Yeraltı Demiryolu” adlı eseri, Whitehead’e Pulitzer Ödülü, Arthur C. Clarke Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü gibi birçok önemli ödül kazandırmıştır. Yazarın diğer önemli eserleri arasında “Nickel Çocukları”, “Bölge Bir”, “Sag Harbor”, “The Intuitionist” ve “John Henry Days” bulunmaktadır.

Colson Whitehead, 11 Kasım 1969’da New York City’de doğmuştur. Eserleri genellikle Amerikan tarihine, toplumsal konulara ve insan deneyimine odaklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.