Haber

Stalin’in Son Havarisi Yayımlandı

Feliks Çuyev tarafından kaleme alınan Böyle Dedi Kaganoviç Stalin dönemine ve daha sonraki Sovyet politikalarına yakından bakmak isteyenler için önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor.

Stalin’in Son Havarisi

Stalin’in Son Havarisi alt başlığını taşıyan Böyle Dedi Kaganoviç Verba Yayınları tarafından yayımlandı. Stalin dönemine ve Sovyetlerde sosyalizmin çözülüşüne dair önemli bir kaynak olma özelliği taşıyan kitap tarih meraklıları ile Sovyetler Birliğine ilgi duyanların merakla okuyacakları bir kaynak teşkil ediyor.

Tanıtım bülteninden;

Yıl 1986. Sovyetler Birliği’nde Glasnost ve Perestroyka rüzgarları esmektedir. Dünyada atmosfer bütünüyle değişmiştir. Yalnız Stalin değil, Bolşevikler ve sosyalizm de eleştirilmektedir. Tam da böyle bir dönemde, Lenin’in merkez komitesinde de bulunmuş olan, Stalin’in Ulaştırma Halk Komiseri Lazar Moiseyeviç Kaganoviç’le görüşmek için gazeteciler çırpınmaktadır. Sovyetlerin hem kuruluşuna hem de çözülüşüne tanıklık eden Kaganoviç ise sadece Feliks Çuyev’e konuşur. Sohbetler 1986 yılında başlar ve yaşamını yitirdiği 1991 yılına kadar devam eder. Peki ne olmuştur da Sovyetler Birliği bu noktaya gelmiştir? Stalin de hata yapmış mıdır? “Çöz ûlme” ne zaman başlamıştır? Neden insanlar —sadece sosyalizmin düşmanları değil sıradan insanlar da-olup bitenlerin sorumlusu olarak başta Stalin olmak üzere Lenin ve sosyalizmi suçlamaktadır? Tüm bu ve buna benzer sorulara hiç eğip bükmeden açıklıkla yanıt verir Kaganoviç. Feliks Çuyev’in daha önce dilimize çevrilen “Molotov Anlatıyornun bir tür devamı olarak da görülebilecek olan söyleşi, sadece Sovyetler Birliği tarihiyle ilgilenenler için değil, yirminci yüzyıl tarihine ilgi duyanların da merakla okuyacağı ve üzerinde kafa yoracağı bir kitap Böyle Dedi Kaganoviç…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.