Haber

Stonehenge Anıtı’na çevreciler saldırı düzenledi!

İngiltere'nin güneybatısında bulunan Stonehenge'e turuncu mısır unu ile yapılan eylem, çevreci aktivistlerin 2030 yılına kadar fosil yakıtları aşamalı olarak durdurma çağrısının bir parçası olarak gerçekleşti.

Just Stop Oil adlı protesto grubu tarafından gerçekleştirilen eylemde, 21 yaşındaki Niamh Lynch ve 73 yaşındaki Rajan Naidu, İngiltere’nin bir sonraki hükümetinden fosil yakıtlarını durdurma taahhüdünde bulunmasını talep ettiler.

Stonehenge’in turuncu toz boyayla süslenmesi ile gerçekleştirilen eylem, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Grup, mısır unu kullandıklarını ve yağmur ile temizleneceğini belirtirken, Wiltshire Polisi olaya müdahale etti ve eylemi gerçekleştiren iki kişiyi tutukladı. Polis, English Heritage ile işbirliği içinde soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

Eylemin, seçimlere az bir süre kala gerçekleşmesi de dikkat çekiciydi. Mevcut Başbakan Rishi Sunak, eylemi “utanç verici bir vandalizm eylemi” olarak nitelendirirken, Just Stop Oil sözcüsü ise İşçi Partisi’nden yasal bir anlaşma talep ettiklerini belirtti.

“İnsanlığı savunmak için bir araya gelmeliyiz” diyen Just Stop Oil, bir sonraki hükümetten 2030 yılına kadar fosil yakıtlarını aşamalı olarak ortadan kaldıracak yasal bir anlaşma imzalamasını talep ediyor. Eylem, insanları çevre konusunda bilinçlendirmek ve harekete geçirmek amacıyla gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.