Haber

Teknoloji Kitap Yazmayı Kolaylaştırıyor

UNSECO verilerine göre kurgu ve kurgu dışı kitaplar yıllık bazda 2,2 milyon sayısına ulaşmış durumda. Başka bir ifade ile her yıl 2,2 milyon kitap yayımlanıyor. Bu kadar çok kitap yayımlanması okurlar için de takibi zorlaştırırken yazarların kitaplarını nasıl yazabildiklerini de akıllara getiriyor.

Olay Örgüsünü Kolaylaştırıyor

BBC’nin haberine göre kitap yazmak ileride çok daha kolay hale gelebilir. ABD’li veri bilimcisi ve yazar olan Michael Green ilk kitabını kaleme alırken süreci basit hale getirmek için teknolojiyi kullandığını ifade ediyor.

Green, 500 sayfaya yakın bir eser yazıldığında süreci yönetmenin zorluğuna vurgu yapıyor. Bu noktada da karmaşık sorunları çözmek için veri bilimi odaklı bir yaklaşım kullandığını ifade ediyor. Tüm bunlar kapsamında Green, yazarların hikayeyi oluşturmakta olan karakter, olay örgüsü ve temalar gibi çeşitli unsurları görsel hale getirmeye, planlama yapmaya ve bir araya getirmelerine yardımcı olan dijital platform Lynit’i kurdu. Lynit yazar veya yazar adaylarına eserlerini belirli bir program çerçevesinde daha kolay şekilde yazmalarını sağlıyor.

Lynit uygulaması henüz beta aşamasında ve birkaç yazar tarafından test ediliyor. Karmaşık dijital şablonlar ve hikaye haritaları şimdilik ücretsiz sürümde yapılabiliyor. Genel bir olay örgüsünü veya belirli bir karakterin geçtiği aşamaları belirlemek için kullanılacak olan uygulama zamanla daha da geliştirilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.