Haber

TikTok Kitap Severleri Bir Araya Getiriyor

Sosyal medya platformları günümüzde yaygın halde kullanılırken kitap severler bu mecralarda kendilerine yer buluyor. Son dönemlerin en çok konuşulan uygulamalarından TikTok içinde de kitap kanalları dikkat çekiyor.

Kitap Severler İçin TikTok

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanılanlardan olan TikTok genelde eğlenceli ve amaçsız içerikler ile biliniyor. Ancak platformda kitaplarla yayın yapan kullanıcılar da bulunuyor. Hürriyet’in haberine göre TikTok’taki kitap kanalları oldukça fazla rağbet görüyor.

Yaren Erdoğdu adlı kullanıcı kitap tanıtımları yaptığı kanalını şöyle ifade ediyor;

“Genel olarak kitap önerileri yapıyorum, içerikleri hakkında videolar çekiyorum, TikTok trendlerini kitaplara uyarlıyorum.

Bir gün rastgele bir kitapla ilgili video koydum ve ‘patladı’. O videodan sonra insanlar kitap önerisi istedi ve zamanla hesabımın teması bu oldu.

Yorumlar genellikle çok güzel, insanlar okuma isteklerinin arttığını söylüyor. 56 bin takipçim var. Genellikle takipçilerimin isteklerine göre çekiyorum videoları.

TikTok daha samimi bir platform bence ve benim yaşımda insanlar burada daha fazla olduğundan, TikTok bana daha uygun geliyor.”

Bir başka kitap içerik yayıncısı Sude Nur Abacı ise şu şekilde konuşuyor;

“ Arkadaşlarım arasında kitap okuyan yoktu ve ben kitaplar hakkında sohbet etmeye bayılırım. Bu platformda benim gibi insanlar bulabileceğimi düşündüm.

Birçok yeni arkadaş edindim.

Yaşıtlarımın ailesi genellikle klasik kitaplar okumaları yönünde baskı yapıyor, dolayısıyla çoğu genç okurken sıkılıp kitaplardan soğuyor.

Yaptığım yayınlar sayesinde yeni kitaplar keşfeden, okumaya ilgi duymaya başlayan insanların mesajlarını alıyorum, bu beni çok mutlu ediyor.

Öncelikle kurgusu merak uyandıracak kitapları bulmaya çalışıyorum.”

Bir diğer yayıncı Öykü Beste Günalan ise şu sözlerle durumu anlatıyor;

“Pandemide evde kaldığımız günlerde, eski hobilerimden biri olan kitap okumakla tekrar barıştım. İnsanlara ulaşmaya karar verdim. Bu şekilde herkesin bu büyülü dünyaya girmesine katkım olabileceğini düşündüm.

Her hafta okuduğum kitaplarla ilgili düşüncelerimi paylaşıp ay sonunda da puanlama yapıyorum.

TikTok, algoritması sebebiyle daha çok kişiye ulaşmanın çok kolay olduğu sosyal medya platformlarından biri. Yani videolarım, uzun süredir eline kitap alma fırsatı bulamayan insanların dahi ana sayfasına düşebilir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu