Haber

Tolkien Kripto Parası Durduruldu

“JRR Token” adlı bir kripto para birimi, efsanevi İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in aile üyeleri tarafından bloke edildi.

JRR Token Geçmişi

Kripto para birimi, “Yüzüklerin Efendisi” epik film üçlemesinde Pippin’i oynayan aktör Billy Boyd’un şimdi silinmiş bir tweet ile Twitter’da reklamını yaptıktan sonra Ağustos ayında manşetlere taşındı. Binance Smart Chain’de piyasaya sürülen token, 19 trilyonluk ciddi bir token arzına sahip.

Tanıtım yazısı, Frodo’nun Doom Dağı’na götürmesi gereken yüzüğün üzerindeki yazıya benzer bir alıntıyla başladı:

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Hepsini yöneten bir jeton. Bir jeton, onların madenciliğini yapamayacağı. Herkes için tutulacak bir token.[/perfectpullquote]

Öte yandan “Yüzüklerin Efendisi” markasının bir şekilde sömürülmesinin, ikonik serinin hayranlarını yanlış yola sokmuş olabileceği yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Geçen ay, BSC tabanlı “Squid Game” token’ı, Netflix ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen medyada geniş yer bulmuştu. Sonrasında ortaya çıkan bilgilere göre token’ın bir dolandırıcılık girişimi olduğu ifade edildi.

Tüm bunların ardından Tolkien mülkünün avukatları, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) telif hakkı ihlali şikayetinde bulunmak için hızlı davrandılar.

WIPO, JRRToken.com alan adının aile tarafından geri alınması gerektiğine karar verdi. Bunun da ötesinde tokenin Florida merkezli geliştiricisinin, tokenin mevcut adı altındaki tüm işlemleri durdurması ve Tolkien ile ilgili tüm içeriği silmesi gerekecek. Ayrıca davalı, açıklanmayan bir miktarda avukatlık ücreti ödemek zorunda da kaldı.

Mülkün ABD’li avukatı Steven Maier, “yetkisiz tarafın” mülkten yararlanmaya çalıştığını söyledi ve “Tolkien mülkü, yetkisiz tarafların JRR Tolkien adından ve JRR Tolkien’in edebi eserlerinin içeriğinden yararlanmasını önleme konusunda dikkatlidir.” sözlerini kullandı.

Ayrıca Tolkien mülkü, mirasını korumak için Warner Brothers’a karşı olan da dahil olmak üzere birkaç yasal savaş başlattı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.