Ankara Kitap Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı

Sıradaki içerik:

Ankara Kitap Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Türkçe edebiyat” tartışması mahkemeye taşınıyor

03 Aralık 2023 10:23
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 23 Kasım'da Atatürk Kitaplığı'nda düzenlemeyi planladığı “Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş Leyla Erbil” başlıklı etkinlikle ilgili bir gelişme yaşandı.

Etkinlik, “Türk edebiyatı” ifadesinin kullanımına yönelik milliyetçi ve faşist tepkiler nedeniyle iptal edildi.

Etkinliği düzenleyen Dr. Senem Timuroğlu, hedef gösterilerek yapılan hakaret ve damgalamalar üzerine suç duyurusunda bulundu. Timuroğlu, saldırıların amacının Türk edebiyatı/Türkçe edebiyat tartışması yapmak değil, kişi ve etkinliği hedef almak olduğunu belirtti. Eleştirilerin şiddetle ve saldırıyla değil, açık bir şekilde kaleme alınması gerektiğini vurguladı ve yapılan ithamların iftira olduğunu savundu.

Timuroğlu, “Türk edebiyatı” ifadesini savunurken, her edebiyatçının kendi bakış açısını özgürce ifade etme hakkına sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye’deki edebiyat tartışmalarının genellikle aynı kalıpları takip ettiğini ve derinlemesine bir tartışmanın yapılamadığını ifade etti.

Edebiyat dergisi K24’te yayımlanan bir yazıda, “Türk edebiyatı” ifadesinin yerine “Türkçe edebiyat” kullanımına dair yapılan tartışmalara da değinildi. Yazar, bu tartışmanın aslında politik bir boyut taşıdığını ve Mehmet Yaşın’ın 25 yıl önce yazdığı “Poeturka” başlıklı yazı dizisiyle başlayan bir mesele olduğunu belirtti. Ancak, bu konuda hala derinlemesine bir tartışma yapılamadığını ifade etti.

Türk edebiyatı mı denmeli, Türkçe edebiyatı mı denmeli konusundaki tartışma hala devam ediyor. Ancak, bu tür konuların açık ve adil bir şekilde ele alınması için daha derinlemesine ve kapsamlı bir tartışmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.