Haber

Türkiye’de okuduğunu anlama oranı düştü! Durum içler acısı

81 ülkenin katıldığı testte Türkiye, okuduğunu anlama konusunda hem OECD ortalamasının altında kaldı hem de 2018’e göre 10 puan geriledi. Bu durum, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Türkçe alanında eksik net yapılmasının beklendiğini ortaya koydu.

Türkiye, okuma, matematik ve fen alanlarında 2018’e göre sıralamasını biraz artırsa da her alanda OECD ortalamasının oldukça altında kaldı. Okuma becerileri alanında Türkiye, 37 OECD ülkesi içinde 30. sırada yer alarak zayıf bir performans gösterdi. Türkiye’nin okuma becerisi puanı da azalarak 456’ya düştü. Ayrıca, öğrencilerin yalnızca %1,9’u yüksek başarı seviyesini gösterdi, bu oran OECD ortalamasının oldukça altında kaldı.

Matematik okuryazarlığında da Türkiye’nin puanı düşerken, fen alanında ortalamalar yakalanamadı. Sosyoekonomik eşitsizlikler, öğrenci performanslarına da etki etti; üst sosyoekonomik gruptaki öğrenciler, alt gruptakilere göre daha yüksek puan aldı. Bu durum, Türkiye’deki öğrencilerin sosyoekonomik düzeyinin OECD ülkelerine göre daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kız öğrenciler, Türkiye’de okuma becerileri alanında erkeklerden daha başarılı oldu. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, kızlar genel olarak okuma becerilerinde erkeklerden daha yüksek puan aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, elde edilen sonuçları “uzun vadeli ortalamaya yakın bir performans” olarak değerlendirse de, PISA 2022 sonuçları Türkiye’nin eğitim sistemindeki zayıflıkları ortaya koyuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu