Haber

“Tütün” filtresi Amazon’da Dimov’un kitabını yasaklattı!

Kor Kitap, söz konusu eseri Türk okuyuculara sunan yayınevi olarak öne çıkıyor. Ancak Amazon, “tütün ve tütün ürünleri satışına izin verilmediğini” ve bu kararın “bir dizi otomatik araçtan yararlandıklarını” belirterek aldığını, bu konuda bir açıklama yapmıştır. Yayınevinin yaptığı başvuru sonuçsuz kalmış, Amazon ise “sadece ‘tütün’ ifadesi yer aldığı için satış yapılamıyor, isimde başka ifadelerin de yer alması gerekiyor” yanıtını vermiştir.

Kor Kitap Yayın Kurulu üyesi Ferhat Sarı, bu durumu trajikomik olarak değerlendirdi ve kitabın farklı satış platformlarında sorunsuz bir şekilde bulunduğunu belirtti. “Tütün” kitabının Amazon’da listelendiği ve satışa sunulduğu diğer bir versiyonun ise iki cilt olarak yayımlanmış eski bir baskı olduğu tespit edildi. Yeni baskının ise tek cilt olduğu için sadece “Tütün” ibaresiyle isimlendirildiği ifade edildi.

Tütün kitabı, Dimitır Dimov’un unutulmaz bir eseri olarak dikkat çekiyor. Kitap, İkinci Dünya Savaşı öncesinde yükselen Nazizmin Bulgar işbirlikçileri aracılığıyla ülkeye hâkim olma sürecini ele alıyor. İşçi hareketi, Nazi işgalcilerine karşı partizan mücadelesi ve ülkenin altüst olan dönemleri kitapta işleniyor. İlk kez 1951’de yayımlanan bu roman, Bulgar yazar Dimitır Dimov’un önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

İronik bir şekilde, Amazon’da sigara tabakaları, sigara kutuları, tütün çantaları ve diğer tütün mamullerine ait yardımcı ürünlerin satışı devam ederken, “Tütün” adlı bir edebi eserin satışının engellenmesi okuyucular ve edebiyatseverler arasında şaşkınlık yaratmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu