Haber

Ukrayna işgalini eleştiren iki Rus yazara yasaklama kararı

Gerçek adı Grigori Chkhartichvili olan Akunin’e yöneltilen suçlama, ülke gündemine bomba gibi düştü.

Aynı gün, federal mali izleme kurumu Rosfinmonitoring, Akunin’i “teröristler ve aşırılık yanlıları” listesine dahil etti ve bu da yazarın banka hesaplarının dondurulması anlamına geliyor.

Akunin’in, bir telefon görüşmesinde Rus şehirlerine düzenlenen İHA saldırılarını normal karşıladığı iddia edildi. Bu gelişme, yazarın tutuklanmasına ve mali varlıklarının dondurulmasına neden oldu.

Ayrıca, Gazeta.ru’da yer alan habere göre, ülkedeki dört büyük kitap zinciri, Akunin ve Dmitry Bykov’un kitaplarının satışını askıya aldı. AST yayınevi, yaptığı açıklamada, “Kamuoyunun geniş çaplı tepkisine neden olan yazarların basına yaptığı açıklamalar hukuki değerlendirme gerektiriyor. Durum açıklığa kavuşturuluncaya kadar kitapların basımına ve sevkiyatına devam edilmeyecek.” ifadelerine yer verdi.

Bu gelişmeler, Rusya’da yazarların ifade özgürlüğüne yönelik artan endişeleri ve sansür tartışmalarını beraberinde getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.