Haber

Umberto Arte ile Sanat Okumaları Sürüyor

Resim sanatının tarihsel gelişimine ve resimlerin nasıl okunması gerektiğine yönelik ilgi çekici seri Umberto Arte ile Sanat serinin üçüncü kitabı ile devam ediyor. Hoşlandığımız ve güzel bulduğumuz resimleri neden beğendiğimizi, resimlerin bize ne anlatmak istediklerini gösteren kitap yine zengin içeriği ile öne çıkıyor.

Sanat Okumaları Devam Ediyor

Daha önce yayımlanan sanat okumalarına yönelik iki kitabın oldukça ilgi görmesi üzerine okumalar, serinin üçüncü kitabı ile devam ediyor. “Umberto Arte” tarafından hazırlanan kitapta resimlere nasıl yaklaşmak gerektiğini okur daha iyi şekilde anlıyor.

Resimlerin tarihsel bağlamından koparılmaması da anlamlarının anlaşılması için çok önemli olduğundan yazar, başarılı bir şekilde döneminden eserleri koparmayarak önemli bir tahlilde bulunuyor.

Eser sadece tabloları size tanıtmak ile kalmıyor, ressamların özel yaşamlarına dair de önemli bilgileri sunuyor.

Tanıtım bülteninden;

“Sanata gerçek gücünü veren şey, sıradan olanı en yüce duyguyla ele almaktır.”

Jean-FrançoIs Millet

Barbizon Ekolü’nün öncü ismi Millet’nin zorlu yaşam mücadelesi. Devrimlerle çalkalanan Avrupa’nın karışık siyasi ortamı ve Barbizon Ekolü’nün kuruluş hikâyesi. Millet’nin Théodore Rousseau ve Gustave Courbet gibi çağdaşı ressamlarla olan ilişkisi ve Sürrealizm’in önemli ismi Salvador Dalí üzerindeki yoğun etkisi. Resimlerinin derinlerindeki şifreler ve çocukluğuna ilişkin izler.

Fransız Realizmi’nin önemli ressamı Jules Breton’un kırsal yaşamın güzelliğini ve asaletini yücelten enfes resimleri ve kendisi gibi yetenekli kızı Virginie Demont-Breton’un anne, çocuklar ve balıkçılar üzerine yaptığı çalışmalar. Van Gogh’un Jules Breton ile tanışabilmek için gösterdiği insanüstü çaba.

Modern resmin babası Cézanne’ın Émile Zola ile olan arkadaşlığı, Kübizm’e giden yolda Picasso üzerindeki etkisi ve Camille Pissarro gibi Empresyonistlerle olan derin bağı. Resimlerindeki modern resmi tetikleyen geometrik formlar.

Romantizm’in karanlık çocuğu Francisco Goya’nın uzun sanat yaşantısı, mitolojik ve tarihi eserlerinin çok yönlü incelemeleri. Goya’nın hayatına ilişkin doğru bilinen yanlışlar. Saray ressamı olmasına karşın toplumsal olaylar karşısındaki duyarlılığı, hicivsel resimlerinin şifreleri.

Ve ismi Empresyonizm’le özdeşleşen Monet’nin yaşantısı, eserlerinin detaylı incelemeleri. Soyut resmin önemli ismi Vasili Kandinski üzerindeki etkisi, Édouard Manet, Frédéric Bazille ve Edgar Degas’yla olan arkadaşlığı, Empresyonizm’in ayırt edici özellikleri.

Tüm bunların yanında Paul Signac ve Charles Gleyre gibi sanatçıların eserleri ve sanatlarının püf noktaları da bu kitapta. Umberto Arte ile Sanat 3 sizlere eşsiz bir sanat okuması vaat ediyor.

Destek Yayınları, 384 sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu