Haber

Üniversite Öğrencileri Ek Kitap Almakta Zorlanıyor

Mersin Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri, bu sene için almaları gereken 6 kitaplık İngilizce setinin fahiş fiyata satılmasına tepki gösterdi. Öğrenciler, 990 liraya satışa sunulan kitapları almadıkları takdirde derslerden geçme şanslarının düşük olduğunu belirtti.

Kitapları edinemeyen öğrencilerin, sınavlarının 100 yerine 80 üzerinden değerlendirileceğini söyleyen hazırlık sınıfı öğrencileri, “Güya ‘mecburi değil’ diyorlar fakat almazsak sınav puanımızın düşükten hesaplanacağını söylüyorlar. Kitapları almazsak dersleri geçmemiz zor” dedi.

KİTAPLARDA KİŞİYE ÖZEL KOD VAR

Kitaplarda uygulanan kod sistemi sebebiyle kişiye özel. Kitapların içinde yer alan kodlarla sınav olduklarını söyleyen öğrenciler bu nedenle ikinci el kitap kullanamadıklarını vurguladı. Öğrenciler sınava girmezlerse başarı notlarının 100 üzerinden değil, 70 üzerinden değerlendirileceğini anlattı. Adını vermek istemeyen öğrencilerden biri, “Okul, hazırlık sınıfı için dersleri bu kitap üzerinden işliyor. Orijinal almaya zorlayan durum ise sınavlar. Kitaplarla beraber sana bir kod tanımlanıyor. Kitaptaki bu kodu kullanarak sınavara giriyorsun” şeklinde konuştu. Öte taraftan geçme notunun yüzde 80’ini vizeler, yüzde 20’unu ise bu sınavların belirlediğini dile getiren öğrenci, “Kitabı almayanın geçme ihtimalini bırakmıyorlar. Mecbur almak durumunda kalıyorsun” dedi. Kitap almak zorunda kalan öğrencilerden biri, kitap setinin içerisinden sim karta benzer bir kart çıktığını ve üzerinin kazınarak bir kod alındığını belirtti. 18 ay boyunca geçerli olan kodla sınavlara girebildiklerinin altını çizen öğrenci, “Bize dayattıkları bu sistem yüzünden ne üst sınıflardan kitap alabiliyoruz ne de fotokopi çektirebiliyoruz. Zorunlu demediler ama dersleri geçmek için almak zorundasın” diye konuştu.

‘KİTAP TEK BİR YERDEN ALINABİLİYOR’

Öte taraftan öğretmenlerin kitabı almayanlara sınav puanı vermeyeceği, dolayısıyla 20 puan eksik değerlendirme yapılacağını belirttiği iddia edildi.  Hazırlık sınıfı için kitabın tek bir yerden temin edilebildiğini belirten bir başka öğrenci, “Başka bir yerden alma şansımız yok. Sadece belirtilen tek bir yerden bu kitapları temin edebiliyoruz. Orası da çok fahiş fiyat belirlemiş. Almamız mümkün değil” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu