Haber

Üniversitelerde öğrenci başına düşen kitap sayısı çok düşük

Rapora göre, Türkiye genelinde üniversitelerde öğrenci başına düşen ortalama basılı kitap sayısı 6,98 olarak belirlendi.

Milliyet gazetesinden Ozan Ömer Kadüker’in aktardığına göre, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2023 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’na göre, üniversitelerde öğrenci başına düşen ortalama basılı kitap sayılarına ilişkin çarpıcı veriler paylaşıldı. Rapora göre, Türkiye genelinde üniversitelerde öğrenci başına düşen ortalama basılı kitap sayısı 6,98 olarak belirlendi. Vakıf üniversitelerinde bu sayının 8,54 olduğu ortaya çıkarken, devlet üniversitelerinde ise 6,1 olduğu görüldü.

Verilere göre, öğrenci başına 10 ve üzeri basılı kitap düşen üniversite sayısı 33 iken, 20 kitaptan fazla düşen üniversite sayısının 8 olduğu belirlendi. Bu 8 üniversitenin beşinin vakıf üniversitesi olduğu tespit edildi. Üçü devlet üniversitesi olmak üzere, toplamda dört üniversitede öğrenci başına bir kitap bile düşmediği görüldü. Üniversitelerin 89’unda ise öğrenci başına düşen kitap sayısının 1 ile 4 arasında olduğu ortaya çıktı.

Türkiye genelinde toplamda 129 devlet ve 75 vakıf üniversitesi bulunurken, dört adet de vakıf meslek yüksekokulu olduğu raporda yer aldı. 208 üniversitenin 93’ünde ise öğrenci başına düşen kitap sayısının dörtten az olduğu belirlendi. Bu durum, üniversitelerin neredeyse yarısında öğrenci başına düşen kitap sayısının istenilen düzeyde olmadığını gösterdi.

YÖK’ün raporu, üniversitelerdeki kitap okuma alışkanlıklarını ve kütüphane kaynaklarının yeterliliğini değerlendirmek adına önemli bir veri kaynağı olarak dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu