Haber

Van’da bu yıl kütüphanelere 1 milyon kitap desteği veriliyor

Ayrıca, hayallerin gerçekleşmesi ve başarının en önemli yollarından birinin kitap okumak olduğunu vurguladı.

Balcı, konuşmasında kitap okumanın çocukların hayal güçlerini geliştirmesine ve sınavlarda daha başarılı olmalarına yardımcı olduğuna dikkat çekti. Devletin, Valiliklerin ve Büyükşehir Belediyelerinin imkanlarını kullanarak çocukları nitelikli kitaplarla buluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Bu kapsamda, okul kütüphanelerini zenginleştirmek için çalışmalar yaptıklarını ve bir yıldan beri çocukları güzel kitaplarla buluşturduklarını belirtti.

Balcı, geçen yıl 235 bin TÜBİTAK kitabı temin ettiklerini ve şu anda 177 bin TÜBİTAK kitabının bulunduğunu açıkladı. Van’ın TÜBİTAK kitapları açısından Türkiye’nin en zengin ili olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, 485 bin kitap daha temin etmek için alım ihalesine çıktıklarını ve 500 bine yakın kitap almayı planladıklarını ifade etti.

Van’da yeni yapılan okul kütüphanesi sayısını 300’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Balcı, ilçelerde bebek ve çocuk kütüphaneleri açacaklarını, böylece kente önemli bir eser kazandıracaklarını söyledi. Ayrıca, çocukların internet sitesi üzerinden kitap seçmelerine olanak sağladıklarını ve PTT aracılığıyla kitapları öğrencilerin evlerine gönderdiklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu