Haber

Varlık Dergisi Şubat Sayısı Yayımlandı

Ünlü edebiyat ve eleştiri dergisi Varlık dergisi Şubat 2021 sayısı yayımlandı. Bu sayıda sanatsal hazzın sosyal inşası konusuna yer veren dergi öykü ve şiir içerikleri ile yine dolu bir okuma keyfi sunuyor.

Varlık Şubat 2021 Sayısı Yayımlandı

Varlık dergisi Şubat sayısı raflardaki yerini aldı. Bu sayıda dergide dosya konusu olarak Sanatsal Hazzın Sosyal İnşası konusu seçildi. Bu kapsamda sanatın sosyal statü inşasında nasıl bir yer tuttuğu, sanatın ortaya çıkışında ve daha sonraki sürecinde hangi etmenlerin devreye girdiği gibi konular etraflı bir şekilde ele alındı.  Bu konu ise caz müziği etrafında şekilleniyor.

Caz tarihine ve cazın azınlıklara aitken zamanla nasıl elit bir müzik haline geldiğine odaklanan kapak konusuna Leyla Diana Gücük Caz Tarihi ve Kadın başlıklı yazısıyla, Feridun Ertaşkan Caz ve Seçkinlik İddiası, Fatma Berber Türkiye’de caz dinlemenin ayrım işaretine dönüşümü başlıklı yazısıyla katılım sağladılar. Ayrıca Sümeyra Gümrah Teltik Önyargıların Ötesinde Caz Cemaati yazısıyla, Esra Demirkıran ise Fiziksel Mekandan Ekran Başına Caz Dinleyicisi yazısı ile kapak konusunda katkıda bulundular.

Caz tarihi ve zamanla şekillenmesi üzerine son derece önemli yazılar içeren Varlık Şubat sayısı sadece caz üzerine değil aynı zamanda çeşitli yazar ve şairlerin göndermiş oldukları öyküler ve şiirlerle de dolu bir içerik sunuyor. Edebiyat dünyasına ve yeni çıkan kitaplara da odaklanan dergi, okurlarına özel bir okuma deneyimi yaşatıyor.

İçindekiler

Dosya: “Sanatsal Hazzın Sosyal İnşası – Ezilenlerden Seçkinlere Caz Müziği” – Leyla Diana Gücük, Feridun Ertaşkan, Fatma Berber, Sümeyra Gümrah Teltik, Esra Demirkıran

Yazı: Emaneti Teslim Etmedi! (Atilla Birkiye) – Biçim mi, İçerik mi? Susan Sontag’ın “Yoruma Karşı” Tavrı (Ecem Özensoy) – Bir Zamanlar Kadıköy (2): Fazıl Hüsnü Dağlarca (Metin Cengiz) – Renkli, Kasvetli, Güzel Stockholm: İsveç Notları (Deniz Özbeyli) – Otoportre (Kader Genç) – Nesnelerin Dili (İlyas Tunç) – Kısa Filmin Uzun Sözü: Fırat Özeler ile Söyleşi (İrem Kargıoğlu) – Belma Ötüş-Baskett: Benim Sevgili Hocam (Haydar Ergülen) – Ayhan Koç Metinlerinde Entelektüel Oyun Alanı (Hande Balkız) – Ücra Bir Şiir İçin Anahtar Kelimeler I: “Yara” (Hüseyin Köse) – Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) – Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak)

Şiir: Carl Sandburg, Hüseyin Yurttaş, Kenan Sarıalioğlu, Sina Akyol, Oya Uysal, Hüseyin Ferhad, Betül Tarıman, Hakan Cem, Yücel Kayıran, Murat Batmankaya, Levent Karataş, Mehmet Said Aydın, İklim Odabaş Sever, Çiğdem Kabay, Ömer Taha Onat

Öykü: Elif Erdoğan, Faruk Turinay, Salpi Özgür

Desen: Özge Ekmekçioğlu

Varlık Kitaplığı:  “Dünyanın Güçlü Tarafı” – Kerem Işık (Gökhan Yılmaz) – W. B. Bayrıl ile “Rosa Das Rosas” Üzerine Söyleşi (Mustafa Fırat) – “Aşk Her Zaman (Eleştirinin Eleştirisi)” – Sabit Kemal Bayıldıran (Bilgin Güngör) – Burak Acar ile “Tabiat Abi” Üzerine Söyleşi (Petek Sinem Dulun) – Cuma Duymaz ile “Sisi Dağıtan Umut” Üzerine Söyleşi (Ersun Çıplak) – “Osman” – Ayfer Tunç (Çiğdem Ülker) – Mehmet Erkan ile “Ölümsezen” Üzerine Söyleşi (Ömer Kum) – “Dîvân” – Yunus Emre (Bülent Avcı) – Tevfik Aytekin ile “Sardalya Mevsimi” Üzerine Söyleşi (Simge Çerkezoğlu) – Şiir Günlüğü (Gültekin Emre) – Küresel Haberler (Zeynep Şen)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu