Haberİnceleme

Varoluşun Sınırlarında Yaşam: Bir Taraftarın Notları

Frederick Exley’in kaleme aldığı Bir Taraftarın Notları günümüz insanın içine düştüğü anlamsız durumu sert bir şekilde ele alıyor ve kitap boyunca okur sorgulamalara kapılıyor.

Her Şeyin Sonundaki İnsan

F. Exley tarafından kaleme alınan Bir Taraftarın Notları konusu itibariyle modern insanın içine düştüğü açmazı gözler önüne seriyor. Kitabın baş karakterinin kim olduğuna dair öncelikle okur oldukça zorlanıyor. Karakter bir alkolik ve akıl hastası mıdır? Hiçbir işi beğenmeyen ve bu işlerde tutunamayan birisi midir? Futbol maçlarından başka kendisini heyecanlandıran neden hiçbir şey yoktur? Her şeyden önce sistemin çiğneyerek bir kenara tükürdüğü birisi midir? Aylarca, yıllarca kanepede oturarak neden sadece hayal aleminde yaşayan birisidir?

Exley, Amerikan rüyasının ve daha sonra tüm dünyaya yayılan bu rüyanın nasıl kâbustan ibaret olduğunu gözler önüne seriyor. İçki, başarısızlık, akıl sancıları ile geçen bir yaşama karakter nasıl gelebilmiştir? Bazen her şeyin yanlış gittiğini anladığı halde nasıl da hiçbir şeyi geride bırakacak cesareti görememiştir? Hapishanede olduğunu bildiği halde neden bir kez hapishaneden çıkmayı ya da kaçmayı denememiş, kendisine reva görülen cezayı kabul etmeye katlanmıştır?

Bir Taraftarın Notları günlük yaşamınızda çok fazla benzerlikler kurabileceğiniz, başarılı bir başarısızlık öyküsü. Hayatta katılımcı olmak yerine izleyici olmayı seçen bir karakterin öyküsü esasında tüm modern insanların bir öyküsüne dönüşüyor ve kendi oyununu kuramadığı için hep başkalarının oyununu oynamaya mahkum oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu