Bu Haftanın Önemli Kitapları 11.05.2021

Sıradaki içerik:

Bu Haftanın Önemli Kitapları 11.05.2021

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vatikan Arşivlerinde Yunus Emre’ye Ait 200 Şiir Bulundu

731 okunma — 11 Mayıs 2021 05:42

Vatikan arşivlerinde yapılan bir çalışma kapsamında Yunus Emre’ye ait olan ve daha önce hiç gün yüzüne çıkarılmamış olan 200 şiirden oluşan bir divan keşfedildi. Son derece önemli olan keşif yakın zamanda kitap olarak yayımlanacak.

İçindekiler

Vatikan Kütüphanesinde Önemli Keşif

Kısa süre öncesinde koleksiyonunu çevrimiçi olarak yayınlayan Vatikan Kütüphanesi’nden önemli eserler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Türk edebiyatının önde gelen ozanlarından olan Yunus Emre’ye ait daha önce gün yüzüne çıkmamış olan 200 şiirden oluşan bir divan arşivde keşfedildi. Kütüphane tarafından dijital ortama aktarılmış olan divanın içinde yaklaşık 200 şiir bulunuyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke tarafından duyurulan gelişmede böylece Yunus Emre’nin daha önce yayımlanmamış şiirlerine de ulaşılmış oldu.

Divan 2 Cilt Halinde Kitap Haline Getirilecek

Alınan bilgilere göre Büke tarafından okuma çalışmalarının tamamlanması sonrasında divan iki cilt halinde kitap haline getirilecek. Bu sayede okurlar da daha önce keşfedilmemiş olan şiirleri okuma imkânı bulabilecekler. Büke durumu şu sözlerle ifade etti:

“Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım esnasında Vatikan Arşivi’nde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Bu nüsha daha önce gün yüzüne çıkmamış, tanıtımı yapılmamış ve incelenmemiş bir nüshadır. 196 varaktan oluşan Vatikan nüshasında Yunus Emre’nin her iki eseri önce Risaletü’n-Nushiyye daha sonra Divan-ı İlahiyat olarak kaydedilmiştir. Nüsha hicri 1038, miladi 1629 yılında günümüzden yaklaşık 400 yıl önce istinsah edilmiş olup içinde Yunus Emre’ye ait 200’e yakın şiir bulunmaktadır.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.