Haber

Yabancı’nın el yazması açık artırma ile satılacak

Fransız yazar Albert Camus'nün ünlü romanı "Yabancı"nın tam el yazması, Paris'te açık artırmaya çıkıyor.

Müzayede evi “Tajan” tarafından satışa sunulan bu olağanüstü eserin değeri 500.000 ila 800.000 avro arasında tahmin ediliyor.

Katalogda, kitabın tarihinin belirsizliği ve kesin olmayan bir tarihlemesi olduğu belirtiliyor. Camus’nün kendi el yazısıyla siyah Fas rengiyle ciltlenmiş 104 sayfalık el yazması, edebiyat uzmanlarını şaşırtıyor. Kitabın bir fotoğrafının yanında, “Bu eserin tarihi ve kesin tarihlemesi bir sırdır” ifadesi yer alıyor.

Camus’nün eşi Francine Camus’un ifadesine göre, bu yazmanın 1944 yılına kadar gidebileceği düşünülüyor. Kitapta silme izleri, notlar ve ayrıntılar bulunuyor ve Camus’un o dönemki yaşam koşullarının mütevazı olduğu düşünülüyor.

Eserin ilk alıcısının kim olduğu bilinmiyor ve şu an ismi gizli bir koleksiyoncunun koleksiyonunda bulunuyor. “Yabancı”nın ilk baskısı 4.400 adet basıldı ve hemen en çok satanlar listesine girdi. Fransız edebiyatının bu klasiği bugüne kadar milyonlarca kopya sattı.

Camus’nün bu önemli eserine dair bu eşsiz el yazması, edebiyatseverlerin ve koleksiyonerlerin ilgisini çekecek gibi görünüyor. Açık artırmanın sonuçları merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu