Haber

“Yapay zeka oyunları” başladı! George R.R. Martin, OpenAI’ye karşı!

Şimdi ise George R.R. Martin, Jonathan Franzen, John Grisham, ve Jodi Picoult gibi 17 ünlü yazar, Authors Guild ile birlikte OpenAI şirketine karşı bir dava açtı.

Hatırlatmak gerekirse, geçtiğimiz aylarda bir yazılım geliştirici olan Liam Swayne, George R.R. Martin’in henüz tamamlanmamış olan ‘The Winds of Winter’ ve ‘A Dream of Spring’ adlı kitaplarını ChatGPT dil modelini kullanarak sonlandırmıştı.

Yazarlar şimdi OpenAI’e, yapay zeka modellerini eğitmek için eserlerini kullanmaları nedeniyle telif hakkı ihlali suçlamasıyla dava açtılar.

Davacılar, bu davanın toplu bir dava olarak kabul edilmesini ve New York Güney Bölgesi’nde görülmesini amaçlıyorlar. Şikayet dilekçesine göre, OpenAI, “davacıların eserlerini izinsiz olarak toptan kopyalamakla” suçlanıyor.

Dava dilekçesinde şu ifadelere yer veriliyor: “Bu yazarların geçim kaynakları, oluşturdukları eserlere dayanmaktadır. Ancak davalı, kurgusal yazarların geçim kaynaklarını tehlikeye atmaktadır.”

Yazarlar, kitaplarının OpenAI tarafından temel alınması, taklit edilmesi, özetlenmesi ve yorumlanmasının pazarlarına zarar verebileceğinden endişe ediyorlar.

Şikayete göre, OpenAI, GPT dil modelini eğitmek için lisanslı ve telif hakkıyla korunan materyaller yerine kamu malı olan eserleri kullanmalıydı.

Eylül ayının başlarında, ‘Amazing Adventures of Kavalier and Clay’ kitabının yazarı Michael Chabon da GPT’nin kendi eserleriyle izinsiz şekilde eğitildiği gerekçesiyle OpenAI’e dava açanlar arasına katılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu