Teknoloji

Yapay zeka silah taşıyanları tespit edebilecek!

New York'un metro sistemine entegre edilecek yeni bir yapay zeka tabanlı silah tespit sistemi, metropolün güvenliğini artırmak için test edilmeye başlanıyor.

Belediye Başkanı Eric Adams tarafından duyurulan bu girişim, yolculara güvenlik hissi verme amacı güdüyor.

Yapay zeka ile silah tespiti, New York metro istasyonlarında test edilecek. Bu yeni tarayıcılar, istasyonlardaki dönüş kapılarına yerleştirilecek ve silah taşıyan kişileri tespit edebilecek. Amerikan şirketi Evolv Technology tarafından geliştirilen sistem, düşük frekanslı elektromanyetik alanlar ve sensörler kullanarak çantalar, sırt çantaları veya giysi altındaki nesneleri algılayacak.

Sistemin yapay zekası, algılanan bilgileri değerlendirecek ve şüpheli bir nesne bulunduğunda alarm verecek. Üreticinin iddiasına göre, bu teknoloji tüm yaygın silahların imzalarını tanıyabiliyor. Evolv’un tarayıcıları zaten bazı yerlerde kullanımda, örneğin Mets’in beyzbol stadında, Bronx’daki bir hastanede ve şehrin bazı kültürel mekanlarında.

Ancak, bu yeni sistem bazı tartışmalara da neden oluyor. ABD Rekabet Kurumu, Evolv’un yapay zeka tanıma sisteminin reklam edildiği gibi çalışıp çalışmadığını inceliyor.

Belediye Başkanı Eric Adams, CBS’e yaptığı açıklamada, testin üç ay sonra başlayacağını belirtti. New York Polisi, gözetim teknolojisinin kullanımını duyurmak için 90 gün önceden haber vermek zorunda olduğu için bu süre gerekiyor.

Bu süreç, diğer tedarikçilerin sistemlerini değerlendirmek ve pilot projenin sorunsuz başlamasını sağlamak için kullanılacak. Adams, tarayıcıların nerede ve ne kadar sayıda kullanılacağı konusunda bilgi vermedi.

Bu sistem, Brooklyn’de yaşanan bir silahlı saldırının ardından tanıtıldı. Adams, teknolojiye olan ilgisiyle tanınan bir Belediye Başkanı olarak, “Bu tür olayları yaşamak zorunda kalmamayı tercih ederdim, ancak gerçekleri kabul etmeli ve güvenliği artırmak için çalışmalıyız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.