Ahmet Ümit’e “arkeolog” unvanı verildi!

Sıradaki içerik:

Ahmet Ümit’e “arkeolog” unvanı verildi!

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yatmadan önce e-kitap okumak uyku kaçırıyor mu?

18 Aralık 2023 13:21
Günümüzde birçok kişi, akıllı cihazları aracılığıyla kitap okumayı tercih etmektedir. Ancak, bu elektronik cihazların yaydığı mavi ışığın uykuya etkisi konusunda endişeler bulunmaktadır.

New Hampshire’daki Portsmouth Bölge Hastanesi’nden uyku laboratuvarı müdürü Dr. Sanjay Godara, konuyla ilgili olarak e-kitap okuyucuları üzerindeki etkileri değerlendirdi.

Godara’ya göre, elektronik mürekkepli e-kitap okuyucular, özellikle Kindle ve Nooks gibi cihazlar, iPad ve Android tabanlı LED veya LCD e-kitap okuyucu tabletlere kıyasla daha az mavi ışık yaymaktadır. Ancak, bu tür cihazların yine de mavi ışık yaydığını belirten Godara, bu durumun uykuyu olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Elektronik mürekkep okuyucuların, basılı kitaplarla karşılaştırıldığında sirkadiyen ritmi geciktirme, melatonin hormonunun üretimine müdahale etme gibi olumsuz etkilere neden olabileceğini vurguladı.

Harvard Tıp Fakültesi’nden nöroloji uzmanı Prof. Dr. Elizabeth Klerman ise basılı kitap okumanın ve e-kitap okumanın ışığın yönlendirilme biçimi açısından farklılıklar taşıdığını belirtti. Basılı kitap okurken ışığın doğrudan göze gitmediğini ifade eden Klerman, e-kitap okuyucularda ise ışığın göze doğrudan girdiğini söyledi. Bununla birlikte, elektronik mürekkep okuyucuların ön aydınlatma kullandığını ve gözleri daha az yorduğunu belirtti.

Uyku sorunları yaşamayan kişilerin, e-kitapları tercih etmeye devam edebileceğini belirten uzmanlar, gece modu kullanımını, mavi ışığı azaltan gözlükleri ve öğleden sonra kafein tüketiminden kaçınılmasını öneriyor. Ancak her bireyin uyku kalitesini artırmak için farklı yöntemlere ihtiyaç duyabileceği vurgulanıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.