Haber

Yazarlardan Gazze tepkisi! PEN Amerika festivalinden çekildiler

Naomi Klein, Michelle Alexander ve Hisham Matar gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 10’dan fazla yazar, PEN Amerika’nın festivalden çekilme kararı aldı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, yazarlar, PEN Amerika’ya hitaben bir mektup kaleme alarak derneğin Gazze’deki saldırılar karşısında yeterli tepkiyi göstermediğini belirtti. Mektupta, PEN Amerika’nın Gazze’deki saldırılar altında ateşkes çağrısı yapmamasının ‘herkes için barış ve eşitlik ile her yerdeki yazarlar için özgürlük ve güvenliğe bağlılığına ihanet’ olarak nitelendirildi.

Bu olay, edebiyat dünyasında PEN Amerika’nın İsrail ve Gazze politikalarına yönelik ilk eleştirilerden biri değil. Yazarlar Angela Flournoy ve Kathleen Alcott, Ocak ayında, İsrail’in saldırılarını destekleyen oyuncu ve yazar Mayim Bialik’in sponsorluğunu yaptığı ayrı bir etkinlikten çekilmişti.

Şubat ayında ise yüzlerce yazar, PEN’e bir mektup yazarak, İsrail tarafından öldürülen Filistinli gazeteci, yazar ve şairlere karşı sessiz kalmasını kınamıştı. PEN Amerika’nın Gazze konusundaki tutumuna yönelik eleştiriler artarken, 16 yazar da 8-11 Mayıs tarihlerinde New York’ta düzenlenmesi planlanan ‘Dünya Sesleri Festivali’nden çekilme kararı aldı.

Yazarlar, Gazze’deki Filistinlilere karşı yürütülen ‘amansız bir soykırım harekatı’nın her gün kayıt altına alındığını ve canlı yayınlandığını belirterek, PEN Amerika’nın bu konuda yeterli bir tutum sergilemediğini dile getirdi. Naomi Klein de konuyla ilgili olarak sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, PEN Amerika’nın Gazze konusundaki duruşunu takip ettiğini ve festivalden çekilme kararı aldığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.