Haber

Yeni Nesil Dolandırıcılık: Kitap Dolandırıcılığı

Son yıllarda “köşe dönmecilik” yüzünden pek çok “yaratıcı” dolandırıcılık yöntemleri gündeme geliyor. Toplumda yaşayanlar en kısa yoldan, başkalarının haklarını gasp ederek zengin olma cesaretini kendilerinde bulurken, yeni bir dolandırıcılık yöntemi de kitap dünyasından geldi.

Kitaplar ile Dolandırıcılık

Son günlerde haber kuruluşlarına düşen iddialara göre Patix Kitap isimli firmanın elden satış yöntemi ile kitap setleri satarken pek çok okuru dolandırmış olduğu iddia edildi. Özellikle son günlerde kripto para sektörü başta olmak üzere farklı alanlarda dolandırıcılık gündeme gelirken bir haber de kitap dünyasından geldi.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#FF006A” class=”” size=””]Pek çok mağdurun iddialarına göre söz konusu firma kişileri arayarak telefon üzerinden ulaşıyor ve kitap satışı yapmakta olduklarını, çok uygun fiyatlar ile kitap setleri verdiklerini söylüyorlar. [/perfectpullquote]

Okurların istemeleri halinde de ücretsiz olarak geri iade kabul edeceklerini belirtiyorlar. 14 günlük cayma hakkından da söz eden firma bu sayede pek çok okurdan sipariş almış durumda. Kabul eden kişiler ortalama 1400 lira değerinde senet imzalıyorlar ve kitaplarını iade etmek için firmaya ulaşmak isteyenler ise daha sonra firmaya hiçbir şekilde ulaşamıyorlar.

Daha sonra ise firmadan 14 gün geçtikten sonra mesaj geliyor ve kişilere iade haklarının ortadan kalktığını ve borçlarını ödemeleri talep ediliyor. Aynı zamanda firma kitapları da göndermediği için tamamen mağdur olan okurlar bu yeni dolandırıcılık karşısında oldukça şaşırdılar.

Firma Adını Değiştirerek Uzun Süredir Aynı Yöntemi İzlemiş

İddia edilen bilgilere göre firma uzun bir süredir aynı yöntemi farklı adlar altında sürdürüyor. Ortalama 1400 lira ile 3 bin lira arasında pek çok kişiye gönderilmeyecek kitapların satışını yapan ve iade de kabul etmeyen firmaya pek çok kişi borçlu bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.