Haber

2022’de Çıkacak Kitaplar

Kimisi çoktan editörüne teslim edilmiş, rafa çıkmak için gün sayıyor kimisi henüz çeviri sürecinde ya da yazarın masasında… 2022’de hem yerli ve yabancı edebiyat alanında hem de edebiyat dışında kimlerle buluşacağımızı öğrenmek için yayınevlerinin kapısını çaldık. Karşımıza heyecan verici bir liste çıktı. İşte yeni senenin kitaplarından bir seçki…
YERLİ EDEBİYAT
Latife Tekin, Mine Söğüt, Mahir Ünsal Eriş: Yeni senede sevenlerini yeni romanlarıyla buluşturacak, edebiyatımızın etkili kalemlerinden sadece üçü… Üç yazarın da kitapları Can Yayınları’ndan çıkacak.

Kayıp Ağaçların Adası/Elif Şafak/Doğan: Şafak’tan aidiyet ve kimlik, aşk ve travma üzerine büyülü masal tadında yeni bir roman…

Belki de Dünyanın Sonu/Yavuz Ekinci/Doğan: Sultanın ölüm haberini alan bir şehzadenin, sancaktan payitahta, ihtimalden iktidara, ölümden kalıma yaptığı sonsuz bir yolculuk. Doğan Kitap çatısı altından çıkıp 2022’de yerli edebiyat gündemini meşgul edecek yazarlar arasında Nedim Gürsel (Son Yolcu), Gülseren Budayıcıoğlu (Kırmızı Pelerin), Tuna Kiremitçi (Başkomiser Perihan Uygur 2), Cem Kalender (Çürüme) ve Canan Tan da var.

Gürsel Korat ve Hasan Özkılıç’ın yeni romanları Everest etiketiyle raflarda olacak. Nahid Sırrı Örik külliyatı, Bener ailesi (Vüs’at O. Bener, Erhan Bener, Yiğit Bener, Mustafa Raşit Bener, Bilge Bölükbaşı), Ferit Edgü, Yıldız Ecevit, Hilmi Yavuz ve Haluk Oral da Everest etiketiyle okurla buluşacak.

Balık Ölecek/Hasibe Özdemir/Monokl: ‘Bu Kardan Adam Olmaz’ın yazarından yeni bir öykü toplamı.

Birdenbire İstanbul/Selçuk Demirel/YKY: Usta çizerden, edebiyatçıların metinleriyle zenginleşen bir İstanbul kitabı. Yazar ve çizer Tuncer Erdem de ‘Ben, Bozkır Yeli’ ile resimli anlatılarına yenisini ekliyor. YKY’den çıkacak.

YABANCI EDEBİYAT

11. Roman 18. Kitap/Dag Solstad/YKY: Usta yazar, Norveç Edebiyat Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanan kitabında, tekdüze hayatını kökünden değiştirmek için çılgınca bir planı uygulamaya girişen devlet memuru Bjørn Hansen’in tuhaf hikâyesini anlatıyor.

Diğer Ev/Rachel Cusk/YKY: ‘Çerçeve’, ‘Geçiş’ ve ‘Övgü’ romanlarından oluşan üçlemeyle dünya çapında ilgi gören Cusk, son romanı ‘Diğer Ev’de, bir ressamla onu evinde ağırlayan bir kadının gerilimli hikâyesi üzerinden aile, annelik, kadın özgürlüğü ve erkek ayrıcalığı gibi konuları irdeliyor, sanatın yıkıcılığı üzerine çarpıcı sorular soruyor.

Kurt Mıntıkası/Javier Marias/YKY: İspanya’nın büyük yazarının 20 yaşına gelmeden yazdığı ilk romanı…

Yalnız Adam/Eugene Ionesco/çev. Bertan Onaran/YKY: Paris’te yaşayan, -muhtemelen 60’lı yıllar- vasat bir işte çalışan 30’larında bir adam büyük bir mirasa konar. İşinden ayrılır, bir daire satın alır ve varoluşa ilişkin sorgulamalara girişir. Varoluş edebiyatının bu önemli metni aynı zamanda büyük oyun yazarı Ionesco’nun tek romanı.

Shuggie Bain/Douglas Stuart/Can: 2020 Booker Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda prestijli ödülün sahibi olan bu ilk roman 80’lerin Glasgow’unda genç bir kadın ve onun farklı oğlunun hayatından sarsıcı bir kesit sunuyor. Ocakta…

Güzel Dünya, Neredesin?/Sally Rooney/Can: ‘Normal İnsanlar’ ile fırtınalar koparan Rooney, yeni romanında iki genç kadının sanat, hayat, arkadaşlık ve anlam üzerine arayışlarını ele alıyor…

Babamın Yeri, Yalın Bir Tutku/Annie Ernaux/Can: Otobiyografik kurmaca türünün en önemli yazarı ‘Yalın Tutku’yla yoğun bir aşk hikâyesini kısa ama özlü bir üslupla anlatırken ‘Babamın Yeri’nde babasıyla ilişkisini irdeliyor.

Mavi Gökyüzü/Galsan Tschinag/çev. Orhan Düz/Vakıfbank Kültür: Moğolistan edebiyatının en saygın eseri kabul edilen ve uluslararası çoksatan olan eser, kırsalda yaşayan basit insanların da olağanüstü hikâyelerinin olabileceğini gösteren bir dil ve kurguya sahip.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu