Haber

Cemal Süreya Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Cemal Süreya ölüm yıldönümünde sevenleri mezarı başında ünlü şairi andılar. Süreya’nın 31’inci yıldönümünde tiyatro oyuncuları tarafından Tunceli’nin Pülümür ilçesindeki anıtı başında anıldı.

Cemal Süreya Anıldı

9 Ocak 1990 yılında yaşamını kaybetmiş Türk şiirinin ünlü ismi Cemal Süreya memleketindeki anıtı başında tiyatro oyuncuları ve kendisini sevenler tarafından anıldı. 1931 yılında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde doğmuş olan şair, doğduğu yerde anılarak sevenleri tarafından unutulmadı. Asıl ismi Cemalettin Seber olan Cemal Süreya vefatının 31’inci yılı nedeniyle doğum yeri olan Tunceli Pülümür ilçesinde bulunan anıtının başında anıldı. Areye Kay – Oyun Değirmeni tiyatro grubunun genel sanat yönetmeni ve oyuncular ile birlikte anılan törende, Süreya’nın şiirlerinden parçalar okundu, anıtına karanfiller bırakıldı.

Bunun yanında Cemal Süreya pek çok isim ve kurum tarafından da vefat yıldönümünde anıldı. Ünlü şairin vefat yıldönümünde sevenleri Süreya’dan şiirler paylaşarak şairi anmış oldular.

Cemal Süreya Kimdir?

Asıl ismi Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da doğdu. 6 yaşındayken ailesi ile birlikte Bilecik’e geldi. Daha sonra İstanbul’a gelen Süreya, üniversite okumak için Ankara’ya gitmiştir. Üniversiteden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Orta Doğu İktisat Bankası ve TDK gibi kurumlar da memur olarak çalıştı. Süreya özellikle ikinci yeni şiiri için çok önemli bir isim olup şiirleri ile birlikte günümüzde de geniş bir hayran kitlesine sahip bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu