Dosya

Daha İyi Bir Okur Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Okumaktan her zaman keyif alıyorsanız ancak istediğiniz kadar okuma yapamıyorsanız bu durumda bazı noktaları gözden geçirmek iyi olabilir.

1. Yüksek okuma hedefleri yapmayın.

Doymak bilmez bir okuyucu değilseniz, kendinizi kaldırabileceğinizden daha fazla kitap okumaya adamayın. Başka bir deyişle, muhtemelen ulaşamayacağınız yüksek hedefler koymayın.

İlgili Makaleler

Ayda sadece bir kitap veya günde 20 sayfa okumak gibi kolayca ulaşılabilecek bir okuma hedefi belirleyerek başlayın. Zaten ayda bir kitap okuyorsanız, ikiye atlayın. Aşırı taahhütte bulunmadığınız zaman, okuma deneyiminin daha az stresli ve daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Okumanız stresli değilse, konsantre olabilir ve gerçekten hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz.

2. Hedeflerinizi kendinize saklayın

Artık bir okuma hedefi belirlediğinize göre, bunu kendinize sakladığınızdan emin olun. 2009’da yapılan bir araştırma, psikolog olmaları için gereken etkinlikleri yazan öğrencilerin başarılı olma ihtimalinin daha düşük olduğunu buldu. Hedeflerinizi kimlerle paylaşıyorsunuz?

Bu hedefleri deneyi yapan ile paylaşmayan kontrol grubu, aslında bu aktiviteleri sürdürmek için daha fazla zaman harcadı.

Nedeni? Bir hedef paylaşıldığında, bu amaçlanan hedefe ulaşmak için çok çalışmanız için daha az motivasyon olur. Yani ayda iki kitap okumak istiyorsanız bu hedefinizi kendinize saklayın.

3. Erken çıkın

Eminim bir kitabın yarısındasınızdır ve kendinize “Bunu neden okuyorum?” diye sormuşsunuzdur. Merak etmeyin. Hepimizin başına gelir. Ama hoşlanmadığınız veya faydalı bulmadığınız bir kitabı okumaya çalışmak yerine, onu bırakıp başka bir şey okumaya başlamalısınız.

Çok satan The Happiness Project kitabının yazarı Gretchen Rubin, konu okumaya geldiğinde “kazananlar pes etmez” zihniyetinin etkili bir zihniyet olmadığını tespit etti. Rubin, erken bırakmanın size “İyi kitaplar okumak için daha fazla zaman! Bir zorunluluk duygusundan dolayı kitap okumak için daha az zaman” kazandırdığını açıklıyor.

4. Gerçekten zevk aldığınız kitapları okuyun.

Bu, bir önceki nokta üzerinde. Ama gerçekten okumak istediğiniz kitapları okuduğunuzda, elinizden bırakmak daha zor olacak. Örneğin, ben büyük bir Stephen King hayranıyım. Kara Kule serisini okumak beni daha iyi bir girişimci mi yoksa baba mı yapacak? Hayır. Ama okumaktan zevk alıyorum ve o kadar dalmışım ki okumaya devam etmem gerekiyor.

Kara Kule serisini okumanın bana yardımcı olup olmadığına kim karar verebilir . Belki de beni daha iyi bir girişimci yapar.

5. Her zaman elinizin altında bir kitap bulundurun.

Her zaman okuma fırsatınız olacak. Sabah işe gidip gelirken okuyacaksınız (araba kullanıyorsanız iBook). Doktorun ofisinde beklerken veya bir toplantı veya konferans görüşmesinden önce birkaç dakikayı boşa harcadığınız zaman vardır.

Kasadaki adam kartını ararken, bir kitapla bakkalda sıraya girmeyi çok daha iyi buluyorum. Bu zamanın boşa gitmesine izin vermek yerine, bir kitap alın ve okumaya başlayın.

 

Kısa dakikalardan yararlanmanın tek yolu, elinizde bir kitap bulunmasıdır. Bu yüzden her zaman yanımda kitap taşırım.

6. Daha az önemli bir şeyden okuma zamanı ödünç alın.

Günde iki veya üç saat okuma düşüncesi ciddi bir zaman taahhüdü gibi görünebilir, ancak başka bir şeyden zaman ödünç alırsanız, okumaya daha fazla zaman ayırmanın gerçekten çok kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Örneğin, ortalama bir insanın günde beş saatini televizyon izleyerek geçirdiğini biliyor musunuz? Bu kategoriye giriyorsanız, TV izlemenizi günde iki saate düşürün ve geri kalan üç saatini okumaya ayırın. Önce okumayı, sonra TV’yi deneyin, tam tersi pek işe yaramıyor.

7. Okuma zorluklarına katılın.

Bu, eğlenceli ve etkileşimli olduğu için sizi daha fazla kitap okumaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Örneğin, Goodreads, okuma hedefinizi oyunlaştıran yıllık bir okuma planına sahiptir. Ayrıca arkadaşlarınızın okuduklarını görerek okumak için yeni kitaplar keşfedebilirsiniz.

8. Dikkat dağıtmayan bir okuma ortamı yaratın.

K kontrolünüz altında olan birçok başka dikkat dağıtıcı şey var. Televizyon gibi eşyaların olmadığı ve sessiz bir odada okumaya başlayın. Ayrıca telefonunuzu belirli bir süre için sessiz veya uçak moduna da getirebilirsiniz.

-John Rampton

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu