Haber

Halide Edip Biyografisi Yayımlandı

İpek Çalışlar tarafından kaleme alınan Halide Edip biyografisi yayımlandı. Türk edebiyatının ünlü kalemlerinden olan Halide Edip üzerine kapsamlı bir şekilde sunulan biyografi yazarın bilinmeyen yönlerine odaklanıyor.

Mücadele ile Geçmiş Bir Yaşam

İpek Çalışlar tarafından kaleme alınan Halide Edip biyografisi ünlü yazarın yaşamının bilinen ve daha çok bilinmeyen taraflarına odaklanıyor. Halide Edip Adıvar’ı gelecek nesillere tanıtmak ve onun yazarlığı kadar mücadeleci kimliğini de öne çıkaran biyografi, bu sayede Halide Edip hakkında yazılmış en kapsamlı biyografiyi oluşturuyor. Osmanlı’dan Cumhuriyete geçiş döneminde belgelere ve tanıklıklara dayanılarak hazırlanmış olan kitap biyografi üçlemesinin de son kitabını oluşturuyor. Gözden geçirilen yeni baskıda kitap titizlikle tekrar baskıya hazırlandı ve İpek Çalışlar’ın kalemini sevenler için eşsiz bir kaynak fırsatı yaratıyor.

Halide Edip, özellikle kadınların boşanma hakkından mahrum olduğu zamanlarda başka bir kadınla daha evlenmek isteyen eşine boyun eğmeyerek direnişini göstermiş, geleneğe karşı gelmiş ve kocasını boşamıştı. Cumhuriyet öncesindeki romanlarında görülen cesur kadınlar kendi kişiliğinin bir yansıması olduğu gibi aynı zamanda daha önceden işlenmeyen kadınların cinsel arzularını da roman karakterlerine yansıtarak Türk edebiyatında yeni bir sayfa açıyordu. Özellikle kadınların cinsel kimliklerini keşfetmeleri açısından yazdıkları değerli olan Halide Edip bu açıdan çoğu kadının da sözcüsü oldu.

Milli Mücadele döneminde ise halkı uyandırmak ve mücadeleye dahil etmek için kendisi de bizzat mücadeleye dahil oldu ve yaptıkları ile önemli birisi haline geldi. Yaşamının sonuna kadar mücadeleyi bırakmayan Halide Edip bu biyografide çok daha anlaşılır hale geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu